2 nieoczywiste problemy skóry suchej

20 lutego, 2023
[ssba]

Właściciele cery suchej nie zawsze mogą liczyć na to, że problemy charakterystyczne dla cery tłustej będą ich omijały. Trądzik i powstające po nim blizny, a także zapchane miejscowo pory i widoczne ciemne zaskórniki – to niestety również przypadłość cery suchej. Czy z problemami skórnymi w tym przypadku walczymy tak samo, jak osoby, które mają skórę tłustą i trądzikową?

Dlaczego osoby z cerą suchą mogą mieć trądzik i widoczne ciemne zaskórniki?

Po pierwsze, istotne jest, aby odróżnić cerę suchą od cery mieszanej lub normalnej, która jest przez dłuższy czas przesuszona. Pomiędzy nimi jest duża różnica, bo tak naprawdę cera prawdziwie sucha w naturalny sposób wydziela bardzo niewiele serum, a ujścia gruczołów łojowych, które zapychają się i odpowiadają za trądzik, są w jej przypadku z reguły naturalnie dość szczelnie zamknięte. W tym przypadku bardzo trudno o rozwinięcie się trądziku. Natomiast cera normalna, której poziom wydzielania sebum jest standardowy, może okresowo przesuszać się. Skóra, której poziom nawilżenia jest zaburzony, zaczyna się bronic, wydzielając więcej niż zwykle sebum, aby zatrzymać wodę przed wyparowaniem przez naskórek. Podtrzymywanie takiego stanu rzeczy, wraz z pojawiającymi się zaniedbaniami w kwestii dogłębnego oczyszczania skóry, mogą doprowadzić do powstania zaskórników i wyprysków. Efektem jest zjawisko „trądziku przy cerze suchej”.

Im dłużej utrzymuje się stan przesuszenia i im dłużej wykonujemy jednocześnie na takiej skórze mocno kryjący makijaż, tym bardziej staje się ona wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zaczyna się czerwienić, pojawia się poczucie ściągnięcia, reagujemy nadmiernie na niektóre składniki kosmetyków (szczególnie na retinol). Dodatkowo, zaczynamy niestandardowo reagować na znane nam dotychczas nieinwazyjne zabiegi na trądzik Siedlce.

Dlaczego skóra sucha starzeje się szybciej niż inne typy?

Na skórze suchej zmarszczki powstają znacznie szybciej niż w przypadku cery znormalizowanej lub nawet szybciej niż w przypadku cery tłustej. Wszystko przez brak dostatecznego nawilżenia, które doprowadza w dłuższej perspektywie do wiotczenia skóry. Nie pomaga nam zbyt częste wystawianie się na wiatr, słońce, czy nadmierne korzystanie z drażniących kosmetyków do makijażu lub demakijażu. Suchą skórę łatwo podrażnić, a każde podrażnienie powoduje, że jej kondycja stopniowo pogarsza się. Jeśli nie zadbamy o skuteczną regenerację działając przy tym wciąż drażniąco na skórę suchą, doprowadzimy do szybkiego jej starzenia się. Znacznie szybszego niż gdybyśmy mieli inny typ skórny.

Jakie zabiegi na twarz można robić, gdy mamy bardzo suchą skórę?

Właściciele cery suchej mają tak naprawdę szerokie pole manewru, jeśli chodzi o bezpieczne zabiegi oczyszczające dla cery suchej, jak i oczywiście zabiegi regeneracyjne, odmładzające, odżywiające i napinające. Skórze suchej należy się przede wszystkim nawilżanie. Zabiegi silnie nawilżające dobrze jest wykonywać pod okiem profesjonalisty. Jeśli chodzi o oczyszczanie, nie ma przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji, czy peelingu kawitacyjnego. Można też stosować niektóre kwasy na twarz w celu oczyszczenia twarzy ze zrogowaciałego naskórka i sprowokowania skóry do wzmożonych procesów regeneracyjnych. Zabiegi odmładzające odpowiednie dla skóry suchej to między innymi fotoodmładzanie, laseroterapia, jak i mezoterapia bezigłowa (Dermapen) oraz sonofreza. Warto również stosować zabiegi na przebarwienia, takie jak np. Bloomea. Jeśli chcemy wykonać depilację, cera sucha nie jest przeciwwskazaniem do wykonania takiego zabiegu jak depilacja laserowa Siedlce, czy usuwanie owłosienia za pomocą domowego depilatora. Zdecydowanie jednak należy zachować ostrożność, gdy sięgamy po usuwanie owłosienia za pomocą wosku.

Komentarze

Dodaj komentarz