błędy żywienione / getfit

Błędy dietetyczne

16 sierpnia, 2015
[ssba]

Błędy dietetyczne

Dlaczego nie mam talii osy ? Może powodem są niewielkie błędy dietetyczne?
Geny, tryb życia, dieta .. lista może być bardzo długa. Z niektórymi przeciwnościami naprawdę można skutecznie walczyć. Nie należy się niepokoić, jeżeli obwód w pasie powiększa nam się tylko od czasu do czasu np. z powodu wzdęć. Natomiast jeżeli zauważymy otyłość brzuszną – (większe ryzyko chorób) musimy zacząć z nią walczyć.

Brak białka

Przyczyną tzw oponki może być brak białka. W przeciwieństwie do węglowodanów nie odkłada się ono w postaci tłuszczu. Posiada sporo wapnia, które walczy w niechcianym tłuszczem. Dlatego wybieraj chude produkty np. maślanke, drób, jaja, ryby.

Gluten

Zwróć uwagę na to co jesz i jak reaguje Twój brzuch. Jeżeli zaraz po posiłku, który zawiera pieczywo pszenne, żytnie lub makaron , czujesz skurcz, boli Cię brzuch, bądź staje się on “wystający”, to UWAGA – być może nietolerujesz glutenu. Odstaw na 2-3 tygodnie produkty, które zawieraja nawet śladowe ilości ( przenica, żyto, jęczmień). Jeżeli poczujesz różnice, dolegliwości ustaną.. a po zjedzeniu produktów z glutenem znowu powrócą – mamy pewność. Dla potwierdzenia naszej tezy możecie wykonać badanie przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich w klasie IgA i IQG. Zlegone przez gastrologa wykonamy bezpłatnie. Prywatnie ok. 75 zl. Sprawdź również jak Twój żołądek reaguje na mleko. Jeżeli po wypiciu odczuwasz wdęcia – być może nietolerujesz laktozy, w takim wypadku warto zrobić badanie aby wyeliminować również to prawdopodobieństwo.

Zbyt mało błonnika

Za oponke odpowiedzialna jest również zbyt mała ilość błonnika. Powoduje zaparcia, bóle brzucha. 30g – to dzienna zalecana dawka błonnika, który jest dostępny przede wszystkim w otrębach, suszonych owocach, kaszach, warzywach.

Słodycze, napoje gazowane

Kolejnym sprzymierzeńcem niechcianych centymetrów są gazowane napoje oraz słodycze. Warto je wyeliminować jeżeli nie chcemy mieć problemów z ilością gazów w jelitach oraz bolesnymi wzdęciami. Informacja dla piwoszy – sięgaj po nie tylko wyjątkowo. Alkohol jest bardzo kaloryczny, więc jeżeli jesteś piwnym smakoszem, powinieneś niestety zaprzyjaźnić się z piwnym brzuszkiem…

 

Lista winowajców odpowiedzialna za wygląd naszego brzucha może być bardzo dluga i indywidualna dla każdego z nas. Dlatego tak ważne jest aby zastanowić się i przeanalizowac dietę. Być może wystarczy kilka drobnych zmian aby poprawić wygląd naszej talii. Napoje gazowane, słodycze, alkohol.. to wszystko powoduje że nie jesteśmy zadowoleni z wyglądu. Nie trzeba rezygnować ze wszystkich przyjemności. Wszystko jest dla ludzi. Należy jednak umiejętnie to rozgraniczyc.

Komentarze

Dodaj komentarz