Bom do deski windsurfingowej – który wybrać?

9 listopada, 2023
[ssba]

Windsurfing posiada coraz więcej zwolenników, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Zanim jednak rozpocznie się przygodę z tym wodnym sportem, trzeba wyposażyć się w niezbędne akcesoria, a więc między innymi w bom. Warto byłoby więc dowiedzieć się, jak go wybrać.

Węglowy czy aluminiowy?

Dostępne współcześnie bomy dzielą się co do zasady na węglowe oraz aluminiowe, ze względu na materiał jaki został wykorzystany do wykonania rurek. Jeżeli ma się zamiar uprawiać windsurfing wyłącznie rekreacyjnie, a nie wyczynowo, wydaje się, że bom aluminiowy będzie najrozsądniejszym wyborem. Jeśli jednak należy się do miłośników sportu wyczynowego i stawia się przed sobą coraz to nowe wyzwania, zdecydowanie lepiej postawić na bom węglowy. Ze względu na inne kryterium, bomy można podzielić na te ze skręcaną głowicą oraz na te wyposażone w jednoczęściowa rurkę. Te pierwsze są uważane za mniej profesjonalne i przeznaczone raczej do rekreacyjnego uprawiania windsurfingu. Jeżeli zatem myśli się o zdobywaniu coraz większych sukcesów sportowych, lepszy będzie bom wyposażony w rurkę jednoczęściową.

Jaki kształt wybrać?

Wybierając bom, należy zwrócić swoją uwagę także na jego kształt. Co do zasady, na współczesnym rynku można mieć do czynienia z dwoma rodzajami bomów: nowoczesnymi i tymi bardziej klasycznymi. Dla tych klasycznych najbardziej charakterystyczne jest to, że są zwężane przy głowicy. Te nowocześniejsze posiadają zaś kształt, który swoim wyglądem przypomina literę “C”. Mają one także szerszy front. Dla windsurferów, którzy mają w zwyczaju trzymać bom podchwytem, odpowiedniejsze mogą okazać się bomy klasyczne. Jeżeli jednak preferuje się inne ułożenie dłoni, typ nowoczesny może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Różne rodzaje bomów znaleźć można w sklepie https://easy-surfshop.pl/, dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją konkretnego produktu.

Jakie jeszcze kryteria należy mieć na uwadze?

Wybierając bom, każdy z windsurferów powinien zwrócić swoją uwagę na kwestie powiązane z ergonomią. Jest to niezwykle ważne, aby korzystanie z bomów przebiegało w sposób możliwie najbardziej komfortowy. Dobra wiadomość jest taka, że zdecydowana większość bomów umożliwia regulację rurek. Każdy z windsurferów może zatem użyć bomu do żagli o różnych rozmiarach. Warto także zwrócić uwagę na to, aby rurki były jak najbardziej dopasowane do grubości dłoni konkretnego windsurfera. Drobniejsze dłonie posiadają co do zasady przedstawicielki płci pięknej, dlatego mogą odpowiadać im modele bomów o zwężonej średnicy rurek. Jeżeli jednak posiada się duże dłonie oraz grube palce, lepiej zwrócić swoją uwagę w kierunku bomów z rurkami o większej średnicy. Może ona dochodzić nawet do 29 milimetrów.

Jeżeli wybiera się swój pierwszy bom, w pełni zrozumiałe jest to, że może mieć się trudności z dokonaniem odpowiedniego zakupu. Dlatego też, początkujący windsurferzy powinni zawsze szczegółowo zapoznawać się z opisem parametrów konkretnego bomu. To jednak wciąż może być za mało dla osób niedoświadczonych. Warto zatem poprosić o pomoc sprzedawcę bądź osobę, która już dawno rozpoczęła swoją przygodę z tym pięknym sportem wodnym. Jeżeli bowiem dobierze się nieodpowiedni bom, bardzo łatwo można się zniechęcić do dalszego uprawiania windsurfingu. Właściwie dobrany bom potrafi zaś znacząco ułatwić pokonywanie początkowych trudności. Jeżeli równie rozważnie dobierze się pozostałe akcesoria, uprawianie windsurfingu może stać się jedną z największych pasji.

Komentarze

Dodaj komentarz