CARDIO kontra INTERWAŁY

CARDIO czy TRENING INTERWAŁOWY

28 sierpnia, 2016
Email this to someoneShare on Facebook0Print this page

TRENING CARDIO kontra TRENING INTERWAŁOWY

Jak pewnie zdajecie sobie sprawę, rodzaje treningów dzielić możemy pod względem różnych kryteriów. Tym razem skupimy się na intensywności i wymienimy dwa rodzaje treningów – CARDIO oraz INTERWAŁY, abyście lepiej zrozumieli o co w tym wszystkim chodzi.

TRENING CARDIO

TRENING CARDIO (inaczej wytrzymałościowy lub tlenowy) – wielu z Was o nim słyszało, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi. Czyżby coś z sercem? Blisko! Nazwa nie jest myląca. Trening Cardio to jednostajny trening o umiarkowanej intensywności, wykonywany przez dłuższy czas – np. spokojna jazda na rowerze jednym tempem lub spokojny bieg. Trening taki poprawia nasze krążenie, spala tkankę tłuszczową, dotlenia organizm oraz zwiększa wydajność pracy serca i płuc.

Treningi CARDIO polecane są wszystkim, niezależnie od płci, wieku i poziomu wydolności fizycznej. Podczas treningu pobudzana jest praca serca, które musi dostarczyć odpowiednią ilość tlenu, który jest niezbędny do odpowiedniej pracy organizmu podczas wysiłku fizycznego.

Z uwagi na to, że podczas treningów cardio zapotrzebowanie organizmu opiera się głównie na tlenie, zaliczają się one do treningów TLENOWYCH. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, zapotrzebowanie organizmu rośnie i nie jest już możliwe zaspokojenie tego zapotrzebowania samym tlenem. Organizm uruchamia wtedy procesy BEZTLENOWE i czerpie energię z glikogenu, składowanego w mięśniach i wątrobie. Wykonywany ze zwiększoną intensywnością trening nie jest już treningiem CARDIO, a jednym z treningów o podwyższonej lub wysokiej intensywności.

Treningi cardio powinny trwać min. 30-40 minut.

TRENING INTERWAŁOWY

Trening interwałowy (beztlenowy) to trening o zmiennej intensywności – np. sprint wykonywany na zmianę z wolnym truchtem lub intensywny bieg w miejscu z przerwami na odpoczynek. Taki system pracy organizmu sprawia, że organizm zmuszony zostaje do znacznie większego wysiłku niż przy treningu CARDIO. Najważniejsze w treningu interwałowym jest to, aby zmusić się do porządnego wysiłku! Jeżeli po zakończonym treningu jesteśmy cali zlani potem i z trudem łapiemy oddech – oznacza to, że trening wykonaliśmy poprawnie, co z pewnością przełoży się na efekty.

przeogromną zaletą treningów interwałowych jest fakt, że przy minimalnym nakładzie czasu dają one o wiele lepsze efekty w budowaniu kondycji i pozbywaniu się nadwagi niż treningi cardio, czy też jakikolwiek inny rodzaj wysiłku. Po zakończonym treningu , aż do 24 kolejnych godzin w naszym organiźmie odbywać się będzie spalanie tłuszczu !

Trening interwałowy powinien być wykonywany nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.

Kiedy cardio , a kiedy interwały?

Powiecie na pewno, że trening interwałowy zdecydowanie wygrywa z treningiem cardio i że to on powinien być stosowany. Wszystko zależy jednak od tego jakie są Wasze cele i jaki jest stan Waszego organizmu.

Jeżeli nie jesteś w dobrej formie, masz problemy zdrowotne, problemy z sercem – pozostań przy treningu cardio. Trening interwałowy może być dla Ciebie NIEBEZPIECZNY ! Nie powinno się obciążać interwałami organizmu, który nie jest zdolny do tak dużego wysiłku! Jeżeli natomiast masz już za sobą parę miesięcy treningu, jesteś w formie, nie masz problemów z krążeniem i sercem, trening interwałowy może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

PAMIĘTAJ, ABY PRZED ROZPOCZĘCIEM TRENINGU SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM!

 

JAK OKREŚLIĆ INTENSYWNOŚĆ TRENINGU ?

Jedną z metod sprawdzenia intensywności treningu jest wykorzystanie pulsometru. Możemy zakupić własne urządzenie, jednak w obecnych czasach w pulsometry zaopatrzone są już niemal wszystkie urządzenia cardio (bieżnie, rowery, steppery).

Na początek obliczamy tzw. TĘTNO MAKSYMALNE. Odbywa się to poprzez zastosowanie wzoru : Tmax = 220 – wiek.

Przykładowo, dla czterdziestolatka tętnem maksymalnym będzie 180 ( Tmax = 220 – 40 ).

Znając swoje tętno maksymalne, określić możemy intensywność treningu poprzez zakwalifikowanie bieżącego tętna do następujących stref:

STREFA 1 (50-60% tętna maksymalnego). Strefa ta dotyczy treningów o niskiej intensywności

STREFA 2 (70-80% tętna maksymalnego). Ćwiczenia “w tej strefie” pomogą poprawić wydolność fizyczną

STREFA 3 (80-90% tętna maksymalnego). Jest to już trening o wysokiej intensywności, w którym rozpoczynają się w organiźmie procesy BEZTLENOWE.

STREFA 4 (90-100% tętna maksymalnego). Strefa dotyczy bardzo wysokiej intensywności, przez co trening w strefie 4 może być wykonywany jedynie przez krótki czas, np. sprint).

 

Z pomocą powyższych informacji z łatwością sprawdzicie jakie tętno powinniście utrzymywać, aby spełniać wytyczne danego treningu – czy to cardio, czy treningu interwałowego.

Email this to someoneShare on Facebook0Print this page

Komentarze

Dodaj komentarz