TRENING CARDIO kontra TRENING INTERWAŁOWY
Jak pewnie zdajecie sobie sprawę, rodzaje treningów dzielić możemy pod względem różnych kryteriów. Tym razem skupimy się na intensywności i wymienimy dwa rodzaje treningów – CARDIO oraz INTERWAŁY, abyście lepiej zrozumieli o co w tym wszystkim chodzi.
TRENING CARDIO
TRENING CARDIO (inaczej wytrzymałościowy lub tlenowy) – wielu z Was o nim słyszało, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi. Czyżby coś z sercem? Blisko! Nazwa nie jest myląca. Trening Cardio to jednostajny trening o umiarkowanej intensywności, wykonywany przez dłuższy czas – np. spokojna jazda na rowerze jednym tempem lub spokojny bieg. Trening taki poprawia nasze krążenie, spala tkankę tłuszczową, dotlenia organizm oraz zwiększa wydajność pracy serca i płuc.
Treningi CARDIO polecane są wszystkim, niezależnie od płci, wieku i poziomu wydolności fizycznej. Podczas treningu pobudzana jest praca serca, które musi dostarczyć odpowiednią ilość tlenu, który jest niezbędny do odpowiedniej pracy organizmu podczas wysiłku fizycznego.
Z uwagi na to, że podczas treningów cardio zapotrzebowanie organizmu opiera się głównie na tlenie, zaliczają się one do treningów TLENOWYCH. Wraz ze wzrostem intensywności treningu, zapotrzebowanie organizmu rośnie i nie jest już możliwe zaspokojenie tego zapotrzebowania samym tlenem. Organizm uruchamia wtedy procesy BEZTLENOWE i czerpie energię z glikogenu, składowanego w mięśniach i wątrobie. Wykonywany ze zwiększoną intensywnością trening nie jest już treningiem CARDIO, a jednym z treningów o podwyższonej lub wysokiej intensywności.
Treningi cardio powinny trwać min. 30-40 minut.
TRENING INTERWAŁOWY
Trening interwałowy (beztlenowy) to trening o zmiennej intensywności – np. sprint wykonywany na zmianę z wolnym truchtem lub intensywny bieg w miejscu z przerwami na odpoczynek. Taki system pracy organizmu sprawia, że organizm zmuszony zostaje do znacznie większego wysiłku niż przy treningu CARDIO. Najważniejsze w treningu interwałowym jest to, aby zmusić się do porządnego wysiłku! Jeżeli po zakończonym treningu jesteśmy cali zlani potem i z trudem łapiemy oddech – oznacza to, że trening wykonaliśmy poprawnie, co z pewnością przełoży się na efekty.
przeogromną zaletą treningów interwałowych jest fakt, że przy minimalnym nakładzie czasu dają one o wiele lepsze efekty w budowaniu kondycji i pozbywaniu się nadwagi niż treningi cardio, czy też jakikolwiek inny rodzaj wysiłku. Po zakończonym treningu , aż do 24 kolejnych godzin w naszym organiźmie odbywać się będzie spalanie tłuszczu !
Trening interwałowy powinien być wykonywany nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu.
Kiedy cardio , a kiedy interwały?
Powiecie na pewno, że trening interwałowy zdecydowanie wygrywa z treningiem cardio i że to on powinien być stosowany. Wszystko zależy jednak od tego jakie są Wasze cele i jaki jest stan Waszego organizmu.
Jeżeli nie jesteś w dobrej formie, masz problemy zdrowotne, problemy z sercem – pozostań przy treningu cardio. Trening interwałowy może być dla Ciebie NIEBEZPIECZNY ! Nie powinno się obciążać interwałami organizmu, który nie jest zdolny do tak dużego wysiłku! Jeżeli natomiast masz już za sobą parę miesięcy treningu, jesteś w formie, nie masz problemów z krążeniem i sercem, trening interwałowy może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.
PAMIĘTAJ, ABY PRZED ROZPOCZĘCIEM TRENINGU SKONSULTOWAĆ SIĘ Z LEKARZEM!
JAK OKREŚLIĆ INTENSYWNOŚĆ TRENINGU ?
Jedną z metod sprawdzenia intensywności treningu jest wykorzystanie pulsometru. Możemy zakupić własne urządzenie, jednak w obecnych czasach w pulsometry zaopatrzone są już niemal wszystkie urządzenia cardio (bieżnie, rowery, steppery).
Na początek obliczamy tzw. TĘTNO MAKSYMALNE. Odbywa się to poprzez zastosowanie wzoru : Tmax = 220 – wiek.
Przykładowo, dla czterdziestolatka tętnem maksymalnym będzie 180 ( Tmax = 220 – 40 ).
Znając swoje tętno maksymalne, określić możemy intensywność treningu poprzez zakwalifikowanie bieżącego tętna do następujących stref:
STREFA 1 (50-60% tętna maksymalnego). Strefa ta dotyczy treningów o niskiej intensywności
STREFA 2 (70-80% tętna maksymalnego). Ćwiczenia “w tej strefie” pomogą poprawić wydolność fizyczną
STREFA 3 (80-90% tętna maksymalnego). Jest to już trening o wysokiej intensywności, w którym rozpoczynają się w organiźmie procesy BEZTLENOWE.
STREFA 4 (90-100% tętna maksymalnego). Strefa dotyczy bardzo wysokiej intensywności, przez co trening w strefie 4 może być wykonywany jedynie przez krótki czas, np. sprint).
Z pomocą powyższych informacji z łatwością sprawdzicie jakie tętno powinniście utrzymywać, aby spełniać wytyczne danego treningu – czy to cardio, czy treningu interwałowego.
[…] CARDIO kontra TRENING INTERWAŁOWYTRENING CARDIO kontra TRENING INTERWAŁOWY Jak pewnie zdajecie so… […]