Co pić po treningu na siłowni?

31 sierpnia, 2021
[ssba]

Trening jest męczący. Po długiej, wyczerpującej aktywności fizycznej kuszące może być po prostu złapanie czegokolwiek w pobliżu, aby się napić i ugasić pragnienie. Wysiłek włożony w ćwiczenia to tak naprawdę tylko połowa sukcesu – druga połowa dotyczy tego, jak traktujesz swoje ciało, gdy nie ćwiczysz, zwłaszcza zaraz po zakończeniu treningu. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, co pić zaraz po treningu na siłowni.

 

  1. Woda

Oczywiście woda jest absolutną podstawą podczas i tuż po treningu. Oprócz nawodnienia, woda zapewnia również nawilżenie mięśni, pomaga w prawidłowym trawieniu i utrzymuje temperaturę ciała.

 

  1. Sok

Twoje ciało zużywa rezerwy cukru podczas treningu, dlatego ważne jest, aby uzupełnić go po wyjściu na siłownię. Najlepszym i najzdrowszym sposobem na to jest picie soków owocowych i warzywnych, które mają naturalnie wysoką zawartość cukru. Ponadto soki są bogate w węglowodany, aminokwasy i elektrolity, które pomagają w regeneracji zmęczonych mięśni. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje soki są tak naturalne, jak to tylko możliwe, możesz zainwestować w sokowirówkę, aby mieć pełną kontrolę nad tym, jakie owoce i ile owoców chcesz umieścić w soku.

 

  1. Koktajl

Koktajl to kolejna propozycja, co wypić po treningu na siłowni. Najlepszy dla sportowców to ten zrobiony z owoców i jogurtu. Owoce dostarczą naturalnych cukrów, które zastąpią zużyte węglowodany i glikogen; tymczasem jogurt doskonale nadaje się do naprawy mięśni i zmniejszania stanu zapalnego ze względu na wysoką zawartość tłuszczu i białka. Zaleca się spożywanie owoców bogatych w potas, aby uzyskać dodatkową korzyść w postaci zapobiegania skurczom mięśni.

 

  1. Napój sportowy

Nic nie zastąpi wody w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia. Czasami jednak przydałaby się niewielka pomoc, zwłaszcza po obfitym poceniu się i dodatkowym wysiłku fizycznym. Napoje dla sportowców świetnie nadają się do uzupełniania zapasów elektrolitów i węglowodanów, podnoszenia poziomu energii oraz wspomagania regeneracji i lepszej pracy mięśni. Utrzyma również poziom cukru we krwi, dzięki czemu po treningu nie poczujesz się słabo.

 

  1. Koktajl białkowy

Koktajle proteinowe są niezbędne do stymulowania wzrostu mięśni i zapobiegania ich bolesności spowodowanej niedoborem białka po treningu. Zaleca się wypicie 15-30 gramów białka zaraz po treningu; ilość ta może się zwiększyć lub zmniejszyć w zależności od intensywności treningu.

 

  1. Woda kokosowa

Woda kokosowa to kolejny dobry przykład tego, co pić po treningu. Bardzo dobrze nawadnia, a także zawiera potas i magnez, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie narządów. Jest również bogaty w przeciwutleniacze, które świetnie sprawdzają się w walce z chorobami. Przed treningiem warto ją dobrze schłodzić, żeby lepiej smakowała.

 

  1. Mleko czekoladowe

Co zaskakujące, mleko czekoladowe to świetny sposób na regenerację organizmu po treningu. Jest w odpowiedniej proporcji węglowodanów do białek 4:1, która jest niezbędna do uzupełnienia glikogenu w Twoich mięśniach. Poza tym zawiera również wapń, który pomaga wzmocnić kości i mięśnie oraz zwiększając wydajność do następnego treningu.

 

  1. Mrożona zielona herbata

Zielona herbata to świetny sposób na wprowadzenie katechin do organizmu, aby pomóc w walce z rakiem i chorobami serca. Katechiny świetnie sprawdzają się również w minimalizowaniu uszkodzeń mięśni i przyspieszaniu ich regeneracji podczas ćwiczeń. Badania wykazały, że w połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami napój ten jest również skuteczny jako narzędzie do odchudzania, umożliwiając szybsze pozbycie się większej ilości tłuszczu z brzucha w porównaniu z samymi ćwiczeniami. Zaleca się wybór niesłodzonych wersji tego napoju, zwłaszcza jeśli pijesz go często. Jeśli zdecydujesz się na wersję butelkowaną, wybierz tę, która zawiera minimalną ilość cukru.

 

Czy możesz pić kawę i alkohol po treningu?

Kawa i alkohol nie są wcale takie złe, choć nie są popularnymi wyborami, co wypić po treningu. Kofeina zawarta w kawie, wbrew powszechnemu przekonaniu, tak naprawdę nie powoduje odwodnienia, a nawet minimalizuje ból mięśni po intensywnym treningu, blokując odbiór adenozyny przez organizm, która jest uwalniana, gdy mięśnie są w stanie zapalnym. Kawa może jednak sprawić, że będziesz odczuwać bezsenność i rozdrażnienie, więc istnieje ryzyko, że ten napój Ci po treningu Ci nie posłuży.

Z kolei alkohol może przedłużyć regenerację i ograniczyć nawodnienie organizmu po treningu. Może również rozpalać mięśnie, powodując ich ból i wpływać na wydajność mięśniową. Jeśli naprawdę chcesz pić alkohol, po prostu nie wypijaj więcej niż trzy drinki i pamiętaj, żeby pić dużo wody pomiędzy nimi.

Komentarze

Dodaj komentarz