Czy można przedawkować elektrolity? Jakie są objawy nadmiaru elektrolitów

30 sierpnia, 2022
[ssba]

Uzupełnianie elektrolitów w organizmie jest niezwykle ważne. Skutki ich niedoboru mogą być bardzo uciążliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Co jednak w przypadku gdy znacząco przekroczy się ich zalecane dzienne spożycie? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jakie konsekwencje wiążą się z przedawkowaniem elektrolitów i w jak można ich uniknąć!

Czym dokładnie są elektrolity i jak je uzupełniać?

Elektrolity to jony soli krążące w płynach ustrojowych naszego ciała. Należą do nich między innymi sód, magnez, potas oraz wapń. Wszystkie pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie wspomagając pracę układu nerwowego, mięśni i procesy metaboliczne. By utrzymać ich prawidłowy poziom, najważniejsze jest właściwe nawadnianie. Na niedobory szczególnie mocno narażone są osoby uprawiające czynnie sport lub inne wymagające aktywności fizyczne.

 

Ubytki elektrolitów mogą skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami wpływającymi negatywnie na jakość życia. Należą do nich między innymi skurcze i drżenie mięśni, nudności i zawroty głowy, uczucie zmęczenia, osłabienia oraz senności, a także pogarszające się samopoczucie.

 

Na szczęście braki są dość łatwe w uzupełnieniu. Pomagają w tym między innymi elektrolity do picia. To wielosmakowe napoje, które można przygotować samemu w domu z proszku lub tabletki, zawierające najpotrzebniejsze składniki mineralne wspomagające pracę organizmu. Tabletki z elektrolitami to suplement odpowiedni do codziennego stosowania, nie należy jednak przekraczać przy tym dawek zalecanych przez producentów.

Elektrolity jako suplement – skutki przedawkowania

Elektrolity w proszku są zazwyczaj porcjowane w ilości, która odpowiada zalecanemu dziennemu spożyciu. Pojedyncze przypadki przekraczania tego poziomu nie spowodują poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale należy unikać długotrwałej nadmiernej suplementacji.

 

Zazwyczaj narastanie stężeń poszczególnych elektrolitów następuje powoli i stopniowo, więc przez długi czas może być niezauważalne. W przypadku nadmiaru sodu możesz zacząć odczuwać obrzęki kończyn dolnych, zaburzenia orientacji, a także wzmożone napięcie mięśni. Przedawkowanie potasu skutkuje z kolei zaburzeniami rytmu pracy serca i osłabieniem mięśniowym. Nadmiar wapnia sprzyja oddawaniu dużej ilości moczu, kamienicy nerek i nadciśnieniu tętniczemu. Z kolei przedawkowanie magnezu powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaparcia i osłabienia mięśni.

 

Jak widać konsekwencje przedawkowania tego rodzaju suplementów, mogą być dość poważne. Jednakże przy korzystaniu z elektrolitów do picia zgodnie z zaleceniami producenta, nie trzeba się o nic martwić.

Gdzie kupić dobrej jakości elektrolity dla dorosłych?

W celu jak najlepszego wspomagania organizmu zachęcamy do korzystania wyłącznie z renomowanych i sprawdzonych produktów, takich jak elektrolity – suplement od Activlab. To gwarancja tego, że zapewnisz swojemu ciału najlepszą ochronę.

 

Najlepsze odżywki dla sportowców i osób aktywnych, w tym elektrolity w proszku lub w tabletkach musujących Elektrovit, znajdziesz w sklepie Activlab. Zachęcamy do zapoznania się z jego pełną, zróżnicowaną ofertą!

Komentarze

Dodaj komentarz