Czy warto stosować odżywki białkowe?

17 maja, 2023
[ssba]

Suplementacja jest ważną częścią zdobywania imponującej masy mięśniowej. Każda osoba, która regularnie uczęszcza na siłownię, przynajmniej zetknęła się z tematem stosowania różnego rodzaju suplementów. Jednym z najważniejszych z nich jest białko i w dalszej części artykułu dowiecie się, dlaczego warto je stosować.

  • Czym jest białko?
  • Koncentrat białka serwatkowego i inne odżywki białkowe
  • Odżywka białkowa jako uzupełnienie diety

Czym jest białko?

Na początku należy określić, czym tak naprawdę jest białko. Jest to podstawowy budulec każdego organizmu. Pełnią bardzo istotną funkcję w organizmie, w tym pomagają w odbudowie tkanek, a także są podstawowym elementem krwi, hormonów, limfy bądź mleka.

W związku pełnioną rolą, są one podstawowym czynnikiem odpowiadającym za wzrost masy mięśniowej, a także redukcji tkanki tłuszczowej. Białka powinny więc stanowić podstawę diety każdego człowieka, natomiast w przypadku zwiększonego zużycia białek ustrojowych, powinno zapewnić się ich suplementację za pomocą odżywek białkowych.

Koncentrat białka serwatkowego i inne odżywki białkowe

Na rynku dostępne są różnego rodzaju suplementy. Odżywki białkowe dostępne na rynku dzielimy na:

  • koncentrat białka serwatki (WPC)
  • hydrolizat białka serwatki (WPH)
  • izolat białka serwatki (WPI)

Koncentrat białka serwatki cechuje przede wszystkim niewielką zawartością tłuszczy oraz zawartością czystego białka na poziomie 80%. Co więcej, stanowi doskonałe źródło cysteiny.

Izolat białka serwatkowego cechuje się zawartością aż 90% białka i brakiem tłuszczy. Izolaty białka serwatki są więc doskonałym źródłem protein. Białko pozyskiwane w ten sposób w doskonały sposób przyczynia się do hamowania rozpadu tkanki mięśniowej.

Hydrolizat białka serwatkowego jest przykładem najbardziej zaawansowanej odżywki białkowej. Preparaty białkowe tego rodzaju posiadają bardzo przyswajalne formy białka, o bardzo wysokim stopniu rozpuszczalności, ale także nie powodują żadnych kłopotów od strony układu pokarmowego.

Odżywka białkowa jako uzupełnienie diety

Odżywki proteinowe są doskonałym sposobem na uzupełnienie ilości białka, jednak powinniśmy pamiętać, że to odpowiednia dieta powinna być podstawą dla każdej osoby. Udział białka w codziennej diecie jest niezwykle ważny, jednak tylko zbilansowanie wszystkich makroskładników zapewni odpowiedni sukces i zdrowie.

Suplementy proteinowe powinny stanowić wyłącznie uzupełnienie protein, natomiast to, co jemy, powinno stanowić główne źródło białka. W ten sposób będziemy nie tylko zapobiegać utracie masy mięśniowej, ale także ją rozwijać w sposób zdrowy i zrównoważony, bez narażania się na przykre konsekwencje.

Komentarze

Dodaj komentarz