Większości osób armwrestling kojarzy się jedynie z barowymi potyczkami i obstawianiem zakładów przy piwie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że siłowanie na rękę jest stale rozwijającą się dyscypliną sportową, która znajduje coraz więcej amatorów. Sport ten, choć bardzo nietypowy, z roku na rok cieszy się większym zainteresowaniem. Regularnie rozgrywają się mistrzostwa oraz zawody, na różnym stopniu zaawansowania. Na czym polega siłowanie na rękę i jak trenować armwrestling?
Armwrestling – coś więcej niż barowy zakład
Jak już wspomnieliśmy, armwrestling do niedawna znany był wyłącznie jako element barowych potyczek. Dopiero pod koniec XX wieku dyscyplina ta została spopularyzowana, na skutek czego powstały międzynarodowe federacje tego sportu. Dziś na całym świecie, a także w Polsce, rozgrywają się zawody, w których udział mogą brać zarówno kobiety, jak i mężczyźni, bez względu na wiek, wagę, a nawet rękę, którą się posługują. Tworzone są także specjalne kategorie dla osób niepełnosprawnych, seniorów oraz juniorów.
Technicznie rzecz ujmując, armwrestling jest specyficznym sportem walki. Podczas pojedynku zawodnicy stoją przy specjalnym stole, a ich łokcie oparte są o specjalne podłokietniki. Zwycięzcą zostaje ten, któremu uda się docisnąć dłoń przeciwnika do poduszki stołu.
W armwrestlingu nie liczy się jedynie siła i wytrzymałość mięśni. Bardzo istotną rolę odgrywa odpowiednia technika, dobrze zaplanowana taktyka, szybkość, umiejętność obserwacji oraz psychika zawodnika. Jak w każdym sporcie walki, konieczne jest zwrócenie uwagi na szczegóły, które pozwolą nam wygrać pojedynek.
Armwrestling – zasady
W teorii zasady są bardzo proste – wystarczy przeciągnąć i przycisnąć rękę przeciwnika do stołu. Jest jednak również kilka innych zasad. Jeśli łokieć zawodnika ześlizgnie się lub oderwie od podłokietnika, uczestnik karany jest faulem. Zakazane jest także napieranie barkiem, klatką piersiową lub głową na dłoń przeciwnika, a także wbijanie paznokci.
Co ciekawe, wbrew popularnym zasadom w barowych zakładach, zawodowi armwrestlerzy mogą w dowolny sposób manewrować i skręcać nadgarstkami, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia technika, by nie doprowadzić do kontuzji i móc wygrać pojedynek.
Jak trenować armwrestling?
Każdy sport potrzebuje odpowiedniego przygotowania. Wchodząc w świat jakiekolwiek dyscypliny bez dobrze opracowanego treningu może szybko skończyć się przykrą kontuzją. Również w przypadku armwrestlingu, konieczne jest zadbanie o prawidłową technikę, wzmocnienie poszczególnych partii mięśni oraz poprawę ich wytrzymałości. Dlatego chcąc zacząć przygodę z siłowaniem na rękę, lepiej zgłosić się z tym do profesjonalnego, doświadczonego trenera niż samodzielnie podejmować próby z kolegą z podwórka.
Trening armwrestlingu nie skupia się jedynie na wzmocnieniu bicepsu i mięśni ramion. Do ćwiczeń podchodzi się w sposób znacznie bardziej kompleksowy, dbając o wzmocnienie mięśniu brzucha, nóg i pleców, a także treningu aerobowym, który ma poprawić wydolność całego organizmu. Uczestnicy profesjonalnych treningów zdobywają nie tylko sprawność fizyczną, ale przede wszystkim zapoznają się z techniką, poznają niezbędne tajniki sportu oraz budują motywację przed bezpośrednim starciem z przeciwnikiem.
Komentarze