Dieta bezglutenowa - Get Fit Club

Dieta bezglutenowa – czy warto?

6 października, 2015
[ssba]

Dieta bezglutenowa, czyli co?

Bardzo modna w ostatnim czasie dieta bezglutenowa ma swoje “pięć minut”. Mówią i piszą o niej wszyscy fitnessowi blogerzy i znawcy tematu. Jej zagorzałą zwolenniczką jest także Anna Lewandowska, żona Roberta Lewandowskiego, którego nie musimy raczej przedstawiać 🙂

O co jednak chodzi? Czym jest gluten? Czy powinniśmy się go obawiać? Jeżeli tak, dlaczego? Postaramy się przybliżyć Wam odrobinę ten temat.

Gluten

Pierwsze skojarzenia? “Coś z klejem”. Na myśl przychodzi lepka, niezbyt przyjemna maź.

Jest w tym część prawdy. Gluten można wydzielić z mąki w wyniku wymycia skrobi z surowego ciasta. W tej formie wygląda podobnie do gumy do żucia.

Sam gluten jest tak naprawdę mieszaniną białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występującą w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia.

Gluten mogą (ale nie muszą) zawierać takie produkty jak:

  • wyroby garmażeryjne, mielone mięso, parówki, pasztety, wędliny;
  • słodycze: nadziewana czekolada, cukierki, piwo, śmietany, jogurty, serki, desery;
  • leki.

Stosowanie diety bezglutenowej – dlaczego, dla kogo?

Dieta bezglutenowa jest przeznaczona głównie dla osób z alergią na gluten lub celiakią. Należy zaznaczyć, że są to dwa odrębne schorzenia mieszczące się w pojęciu nietolerancji pokarmowych i nie należy ich ze sobą mylić. Celiakia nie należy, tak jak alergia na gluten, do alergii pokarmowych – to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Co prawda w obu przypadkach podstawową metodą leczenia jest eliminacja glutenu, jednak po stwierdzeniu celiakii, dieta eliminacyjna musi być przestrzegana do końca życia, natomiast alergia pokarmowa może z czasem zmniejszyć swoje nasilenie, a nawet ustąpić całkowicie.

W 2011 roku gastroenterolog Peter Gibson z Monash University w Australii opublikował pracę, z której wynikało, że gluten może wywoływać niekorzystne objawy również u osób, u których nie stwierdza się celiakii! I tu rozpoczęła się medialna nagonka na gluten. Zespół ten nazwano non-celiac gluten sensitivity (NCGS) choć rozpowszechniła się nazwa „nietolerancja glutenu”. Jego objawami miały być m.in. niestrawności, wzdęcia, bóle głowy, zmęczenie, ociężałość, bóle stawów i mięśni. Dieta bezglutenowa stała się absolutnie najmodniejsza, przeszło na nią sporo gwiazd zapewniających, że gdy porzuciły gluten zaczęło się im lepiej żyć.

Późniejsze badania wykazały, że Pan Gibson mógł nie mieć racji, jednak lawina antyglutenowa ruszyła i nie można było jej zatrzymać. Decyzję czy warto, podejmiecie oczywiście sami. Ewentualne przejście na dietę bezglutenową sugerujemy skonsultować z lekarzem. Tym bardziej, jeżeli zauważacie u siebie poniższe symptomy.

Oznaki nietolerancji glutenu :

1. Wzdęcia, biegunki i zaparcia.

2. Rogowacenie mieszkowe, gęsia skórka występująca na grzbietach rąk i ud.

3. Zmęczenie, uczucie zamroczenia występujące po posiłkach zawierających gluten.

4. Choroby autoimmunologiczne, stwardnienie rozsiane, choroba Hashimoto, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, toczeń rumieniowaty, łuszczyca.

5. Problemy neurologiczne takie jak zawroty głowy.

6. Zaburzenia hormonalne, niepłodność.

7. Migrenowe bóle głowy.

8. Fibromialgia i chroniczne zmęczenie.

9. Stan zapalny stawów kolan, bioder i palców.

10. Huśtawki nastroju, rozdrażnienie, depresja.

 

WAŻNE ! JEŻELI NIE ZAUWAŻASZ U SIEBIE POWYŻSZYCH OZNAK ORAZ – BADANIA OKREŚLAJĄ, ŻE NIE CHORUJESZ NA CELIAKIĘ ORAZ ALERGIE NA GLUTEN, PRAWDOPODOBNIE DIETA BEZGLUTENOWA NIE JEST CI POTRZEBNA ! PODEJMUJ PRZEMYŚLANE DECYZJE, SKONSULTOWANE Z LEKARZEM.

 

Istota diety

Dieta bezglutenowa to dieta, której podstawową i jedyną zasadą jest wykluczenie z jadłospisu glutenu – szczególnego rodzaju białka. Źródłem glutenu, jak już wspomnieliśmy, są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Może nim być także owies, ze względu na wysokie ryzyko zanieczyszczenia jego upraw zbożami glutenowymi.
W diecie bezglutenowej bezpieczne są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, ponieważ te rośliny naturalnie nie zawierają glutenu. Bez przeszkód mona spożywać także odpowiednio przetworzone zboża glutenowe. W jadłospisie mogą znaleźć się również kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca, sezam, siemię lniane i ziarna słonecznika, a także bezglutenowy owies.

Nie wolno spożywać zbożowej kawy, owocowych przetworów, piwa, lodów, gotowych sosów (wraz z keczupem czy majonezem), a także produktów zawierających sód. Śladowe ilości glutenu mogą znaleźć się w niemal całej żywności dostępnej w zwykłych supermarketach, dlatego skomponowanie bezglutenowego jadłospisu może być nie lada wyzwaniem.

 

Przykładowe przepisy bezglutenowe

1. Sernik bezglutenowy

Składniki 2 kg białego sera zmielonego bezglutenowego, 1 i 1/4 szklanki oleju rzepakowego, 9 jaj, 0,75 l mleka, 4 szklanki cukru, cukier waniliowy, 3 sztuki budyniów śmietankowych bezglutenowych.
Przygotowanie Spód ciasta przygotowujemy według przepisu podanego na opakowaniu, a pozostałe składniki potrzebne do przygotowania masy serowej, mieszamy mikserem. Pieczemy przez 45 minut w temperaturze 180 stopni.

2. Bułeczki kukurydziane

Składniki 200 g mąki (bez dodatku glutenu!), 100 g drobnej kaszki kukurydzianej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1/2 łyżeczki sody, 1/2 łyżeczki przyprawy indyjskiej, 2 jajka, 150 ml mleka sojowego, 100 ml wody, 50 ml oleju, 3 łyżki sera żółtego.
Przygotowanie Oddzielnie mieszany składniki suche i mokre, a następnie łączymy i nakładamy do foremek muffinkowych. Wkładamy do piekarnika na ok. 15 minut i pieczemy w temperaturze 180 stopni.

3. Bezglutenowe naleśniki z kurczakiem i warzywami

Składniki Średnia pierś z kurczaka, papryka czerwona, ogórek zielony, 8 małych pieczarek, sól i pieprz, olej do smażenia, składniki na naleśniki.
Przygotowanie Naleśniki przyrządzamy według podanego powyżej przepisu, umytą i pokrojoną w paski pierś z kurczaka smażymy na patelni, a następnie zapiekamy z warzywami przez 10 minut. Farsz nakładamy do naleśników i zawijamy.

 

https://www.facebook.com/getfitpolska

#dietabezglutenowa

Komentarze

Dodaj komentarz