Dlaczego aktywne osoby stosują ashwagandhę?

6 marca, 2023
[ssba]

Często uprawiasz sport i masz całkiem niezłe osiągnięcia? A może ćwiczysz tylko od czasu do czasu, żeby zachować dobrą formę? Twój organizm potrzebuje specjalnego wsparcia, którego nie zapewni przeciętna dieta. Jeśli chcesz, aby wysiłek fizyczny przyniósł Ci jak najwięcej korzyści, pomyśl o tym, by sięgnąć po ashwagandhę. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości ma to zioło i jak wpływa na zdrowie osób, które nie stronią od aktywności fizycznej.

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha, czyli żeń-szeń indyjski lub witania ospała jest niezwykłą rośliną, którą w medycynie ajurwedyjskiej stosuje się od tysięcy lat. Ostatnio jest o niej coraz głośniej, ponieważ o jej wyjątkowych właściwościach przekonuje się coraz więcej osób na całym świecie. Ta pochodząca z Indii, lecz uprawiona w wielu krajach roślina ma bardzo bogaty skład i wykazuje złożone działanie na organizm ludzki. Najczęściej korzystają z niego sportowcy, ale nie tylko oni powinni się nią zainteresować.

Właściwości ashwagandhy

Ashwagandha jest znana między innymi z tego, że obniża poziom kortyzolu, który podwyższa się między innymi po intensywnym i męczącym treningu. Kortyzol, nazywany hormonem stresu, zwiększa ilość glukozy we krwi i powoduje, że trudniej jest pozbyć się tkanki tłuszczowej. Hormon ten utrudnia pracę tarczycy i sprawia, że mamy chęć do podjadania. Warto też wiedzieć, że ashwagandha poprawia wytrzymałość i zwiększa siłę podczas wykonywania ćwiczeń czy biegania. Bardzo istotną właściwości tej rośliny jest także to, że wzmacnia stawy i pomaga walczyć z ich schorzeniami. Jak wiadomo, osoby, które uprawiają sporty wytrzymałościowe (i nie tylko) dość często prędzej czy później mają problemy z ruchomymi połączeniami kości. 

Trudno nie docenić ashawagandhy, która wzmacnia siły witalne, obniża poziom cukru, poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, a także, dzięki temu, że obfituje w żelazo, pomaga pozbyć się anemii. Trzeba też dodać, że supelementy zawierające ashawagandhę zwiększają testosteron, jednak wyłącznie u mężczyzn, i mogą stanowić wsparcie w leczeniu bezpłodności!

Komentarze

Dodaj komentarz