Dlaczego warto trenować funkcjonalnie?

25 czerwca, 2022
[ssba]

Trening funkcjonalny jest obecnie bardzo modny. Stało się tak zarówno z powodu popularności Crossfitu, który jest w dużej mierze oparty o trening funkcjonalny, ale też z powodu popularności rajdów i biegów przygodowych takich jak Runmageddon czy Survival Race, do których właśnie ćwiczenia funkcjonalne przygotowują najlepiej.

Czym jest trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny to rodzaj ćwiczeń, w których wykorzystuje się sprzęt taki jak kettlebells, sztangę, taśmy TRX i hantle do budowania siły i elastyczności mięśni całego ciała. Ma on na celu poprawę tak poprawę siły, jak i mobilności i równowagi, tak byś mógł z łatwością wykonywać codzienne czynności, takie jak chodzenie po schodach, zabawy z dzieckiem czy noszenie zakupów.

Trening funkcjonalny nazywany jest również “treningiem opartym na ruchu”, ponieważ koncentruje się na wykonywaniu ruchów naśladujących rzeczywiste czynności, takie jak przysiady z kettlebell czy ćwiczenia z liną.  Ten rodzaj treningu uczy Cię, jak poruszać się w sposób bezpieczny dla Twojego ciała i pomaga Ci rozwinąć siłę fizyczną i wytrzymałość, które są niezbędne do wykonywania codziennych zadań.

Jak rozpocząć przygodę z treningiem funkcjonalnym?

Jak więc zacząć trenować zgodnie z zasadami treningu funkcjonalnego? Możesz zacząć od skorzystania z poradnika, do którego prowadzi odnośnik obok. Możesz też zacząć, od wyszukania klubu fitness lub siłowni, oferującej zajęcia grupowe z treningu funkcjonalnego. Warto też zobaczyć, czy nie funkcjonują w danym miejscu też zajęcia specjalistyczne, na przykład z treningu kettlebells, kalisteniki czy form ruchowych takich jak Animal Flow.

Możesz też skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego trenera personalnego, który w trakcie zajęć 1:1 pomoże Ci poznać technikę podstawowych ruchów funkcjonalnych, takich jak martwy ciąg, przysiad czy podciąganie. To oczywiście wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów – w dużych miastach usługa trenera personalnego to koszt od 100 do 250 zł za godzinne zajęcia, jednak ten wydatek może zaprocentować w postaci szybkiej nauki techniki i lepszych postępów treningowych. Dobrym pomysłem może być wybranie się do jednego z kameralnych studiów treningowych, które powstały w wielu miastach w okresie pandemii. Zwykle są to miejsca prowadzone przez doświadczonych trenerów z wieloletnim doświadczeniem. Na śląsku, z którego pochodzę, powstało między innymi studio Lift Strength&Conditioning, w którym możesz nauczyć się techniki ćwiczeń zarówno z odważnikami kettlebells, sztangą jak i wywodzących się z kalisteniki czy gimnastyki.

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Dlaczego warto trenować funkcjonalnie?”

Dodaj komentarz