Do czego służą deski SUP ?

5 lipca, 2022
[ssba]

Paddleboarding na stojąco – Czym jest ta popularna forma sportu wodnego ?

Paddleboarding na stojąco to forma sportów wodnych, w której wykorzystuje się długą, wąską deskę. Są używane do surfowania, co jest formą pływania po falach. Osoby uprawiające paddleboarding na stojąco zazwyczaj stoją na desce tzw. deska sup i trzymają się wiosła obiema rękami. Używa się wiosła do napędu i sterowania. Paddleboarding na stojąco został po raz pierwszy wynaleziony na Hawajach w 1984 roku. Oprócz deski początkujący wioślarz powinien mieć kamizelkę ratunkową i kask. W zależności od rodzajów paddleboardów niektóre mogą być twarde dla stawów, ale obecnie wykonywane są już bardziej miękkie deski sup. Dlatego też niektórzy snowboardziści wolą używać bardziej miękkich desek ze względu na mniejszy nacisk na ich ciało. Popularność paddleboardingu na stojąco rośnie zwłaszcza w miejscach, gdzie jest szeroki dostę do zbiornika wodnego.

Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o paddleboarding na stojąco. Deska SUP musi być odpowiednio dostosowana do tego rodzaju sportu. Osoby pływające na desce sup muszą również uważać na fale i prądy, a także na inne niebezpieczeństwa, takie jak skały lub zwierzęta żyjące w wodzie.

Korzyści z wiosłowania na stojąco

Paddleboarding na stojąco to forma surfingu, która wymaga wiosłowania po powierzchni akwenu na długiej, wąskiej desce. Być może zastanawiasz się, jaki to rodzaj „deski” – są to specjalnie przeznaczone do tego sportu deski sup. Deska Sup może być wykonana z różnego rodzaju tworzywa. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie deski do swojej wagi i formy rekreacji.

Wiosłowanie na stojąco zyskuje na popularności w ostatnich latach i staje się coraz popularniejszym sposobem ćwiczeń. Jest również znany jako paddleboarding na stojąco lub SUP. Jest łatwy do nauczenia i jest świetny dla twojego zdrowia. Uprawiając ten sport ćwiczysz wiele partii mięśni: ramiona, plecy, klatka piersiowa, brzuch. Nogi: łydki, uda, ścięgna podkolanowe. Brzuch: mięśnie skośne i proste. Można pływać na stojąco, ale także na siedząco. Wszystko wedle własnych upodobań.

Rodzaje desek stand up paddleboarding

Paddleboarding na stojąco to sport, który może uprawiać wiele osób. Jest to również świetny sposób na ćwiczenia i spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Istnieje wiele rodzajów desek sup, ale wszystkie mają te same podstawowe elementy. Główna różnica między nimi polega na ich rozmiarze i rodzaju materiałów, z których są wykonane.

Rodzaje desek wiosłowych Stand Up

  • Nadmuchiwane deski wiosłowe: są zwykle wykonane z PVC lub poliestru i są dość łatwe w transporcie, ponieważ są małe. Mogą być napompowane powietrzem dzięki czemu są łatwe w użyciu na jeziorach lub rzekach. Te nadmuchiwane deski wiosłowe mają ograniczoną trwałość i często wymagają konserwacji co kilka miesięcy z powodu przebić spowodowanych ostrymi skałami, gałęziami itp. Najlepszym materiałem na tego typu deskę wiosłową jest PVC, ponieważ ma szerokie zastosowanie, a jego wytrzymałość sprawia, że doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych.

  • Deski do wiosłowania na stojąco: to najczęstszy rodzaj nadmuchiwanych desek wiosłowych i są wykonane z tkaniny poliestrowej lub PCV z drewnianym pokładem na górze, aby zapewnić stabilność. Produkt wybierany przez większość ludzi, ponieważ są trwałe i wymagają mniej konserwacji niż pozostałe rodzaje desek.

Komentarze

Dodaj komentarz