Ile witaminy c jest w pomarańczy

Ile witaminy C jest w pomarańczy

3 września, 2021
[ssba]

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem niezbędnym dla codziennego zdrowia. Potrzebujesz witaminy C, aby odeprzeć szkodliwe wolne rodniki, które niszczą zdrowe komórki w całym ciele. Witamina C utrzymuje również silny układ odpornościowy, pomaga w prawidłowym gojeniu się ran i wspomaga wchłanianie pewnego rodzaju żelaza. Ze względu na wiele ról, jakie witamina C pełni w całym organizmie, ważne jest, aby przestrzegać dziennego spożycia. Na szczęście witamina C znajduje się w wielu warzywach i owocach, zwłaszcza w owocach cytrusowych, takich jak pomarańcze.

Witamina C: zawartość w pomarańczy

Średniej wielkości pomarańcza ma około 6,35 cm średnicy i waży około 130 gramów, czyli nieco ponad 4,5 uncji. Z średniej pomarańczy dostaniesz prawie 70 miligramów witaminy C. Jeśli znajdziesz większe pomarańcze, które mają 7,62 cm średnicy i ważą około 185 gramów lub 6,5 uncji, dostaniesz prawie 100 miligramów tej witaminy.

Zalecenia dotyczące witaminy C

Zalecenia dotyczące witaminy C różnią się w zależności od płci, pewnych etapów życia i tego, czy palisz. Mężczyźni potrzebują 90 miligramów witaminy C dziennie od 18 roku życia i przez całą dorosłość. Kobiety powyżej 18 roku życia wymagają 75 miligramów dziennie. Jednak w czasie ciąży zaleca się 85 mg, a następnie zwiększa się do 120 mg, jeśli karmisz piersią. Palenie zwiększa zapotrzebowanie na witaminę C o dodatkowe 35 miligramów, ponieważ stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki zwiększa się, gdy palisz.

Czy witamina C może być szkodliwa?

Witamina C nie jest toksyczna, jednak może powodować problemy jelitowe, takie jak gazy, skurcze, biegunka i wzdęcia, jeśli przyjmujesz jej za dużo. Unikaj spożywania więcej niż 2000 miligramów witaminy C dziennie. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby osiągnąć ten poziom przez same pomarańcze, jeśli oprócz spożywania kilku pomarańczy dziennie przyjmujesz suplementy witaminy C, możesz zbliżyć się do tej ilości. Jeśli przyjmujesz suplement kompleksy witamin lub witaminę C, upewnij się, że nie zawiera on więcej niż 100 procent dziennej wartości witaminy C.

Pytania i odpowiedzi:

Czy jedna pomarańcza dziennie wystarczy witaminy C?

Jedna średnia pomarańcza dostarcza 70 mg witaminy C. Inne owoce cytrusowe, takie jak grejpfrut, mandarynki i limonki, są również dobrym źródłem tej witaminy.

Czy lepiej zjeść pomarańczę czy brać witaminę C?

Jeśli zjesz taką samą ilość dostępnej witaminy C z całej pomarańczy, soku pomarańczowego lub suplementu witaminy C, nie ma to znaczenia. Twoje jelita i tak postrzegają go jako kwas askorbinowy, a twoje ciało wchłonie je identycznie.

Komentarze

Dodaj komentarz