Jak obniżyć temperaturę w sypialni w upalne dni?

13 maja, 2024
[ssba]

Chociaż wiele osób uwielbia lato i długie dni pełne słońca, to upalne noce potrafią być męczące. Wysoka temperatura sprawia, że sen jest płytszy, organizm nie może się odpowiednio zregenerować, znacznie trudniej zasnąć, a wytchnienia nie przynosi nawet otwarte okno. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z upalnymi nocami i poprawić jakość snu latem.

Zadbaj o odpowiednią cyrkulację powietrza

Noce w dużych miastach potrafią być niewiele chłodniejsze niż dni, a brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza nie pozwala na skuteczne schłodzenie pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest ustawienie wiatraka przy otwartym oknie, który będzie wdmuchiwał chłodniejsze powietrze do wnętrza, a temperatura się obniży. Warto wybrać bardzo cichy wentylator do sypialni, który nie zakłóca snu, a jednocześnie pracuje wydajnie i jest energooszczędny. W niewielkich pomieszczeniach wystarczy model biurkowy, można go postawić na parapecie. W sypialniach o większym metrażu warto wybrać wariant stojący. Dzięki większym łopatkom i lepszemu silnikowi nawet najmniejszy poziom pracy zapewni optymalny ruch powietrza. Ciekawym rozwiązaniem będzie wentylator kolumnowy, który nie potrzebuje tyle przestrzeni, jest cichy i ma również możliwość obrotu konstrukcji. Można go ustawić w ciasnych pomieszczeniach, a dzięki smukłej konstrukcji i minimalistycznemu designowi pasuje do każdego wnętrza. Ciekawe propozycje urządzeń klasycznych i kolumnowych znajdziesz na stronie https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/bardzo-cichy-wentylator-pokojowy.

Wybierz poduszkę chłodzącą

Ulgę w trakcie snu może przynieść również pościel z warstwą chłodzącą. Zawiera ona zwykle wkładkę żelową, która jest o kilka stopni chłodniejsza. Poszewki warto zamienić na bawełniane, a kołdrę na lekki koc lub pościel dwuwarstwową na zimę i lato, gdzie grubszą część się odpina. Jeżeli masz taką możliwość, poduszkę włóż do dużego worka i umieść ją na chwilę w lodówce lub zamrażalniku. Przyjemnie chłodna pościel ułatwi zasypianie.

Zadbaj o zacienienie

Okna warto zasłaniać także w dzień – to znacząco wpływa na temperaturę panującą w pomieszczeniu. Warto więc zamontować rolety, które zmniejszą ilość przenikającego do wnętrza ciepła. Możesz wybrać modele typu noc i dzień, które przepuszczają do wnętrza światło i skutecznie zacieniają w nocy. Jeżeli nie pracujesz w sypialni, warto zdecydować się grube zasłony zacieniające, które pochłoną promienie słoneczne, dzięki czemu w mieszkaniu będzie chłodniej. Kiedy słońce zajdzie, możesz otworzyć okna i przewietrzyć pomieszczenie.

Duże znaczenie ma również piżama. Warto postawić na lekkie, naturalne materiały, które pozwolą skórze oddychać. Przed snem weź chłodny prysznic, możesz również na chwilę przyłożyć kompres na nadgarstki czy pod kolanami. Pamiętaj o nawadnianiu się, a przed snem zjedz lekką kolację.

Komentarze

Dodaj komentarz