Jak poprawnie korzystać z patelni żeliwnych?

4 kwietnia, 2022
[ssba]

Patelnie wykonane z żeliwa wracają do łask – nie bez powodu, ponieważ smaży się na nich wyjątkowo wygodnie, a potrawy charakteryzują się wyższą zawartością żelaza. To jednak akcesoria, które wymagają specjalnego traktowania. Jak o nie dbać?

Dlaczego warto wybrać patelnię żeliwną?

To rodzaj patelni, która wyróżnia się dużym ciężarem własnym, wykonana z żeliwa, z którego podczas smażenia wydobywają się cząsteczki żelaza, wzbogacając potrawy w ten pierwiastek. Długo się nagrzewa, ale również bardzo dobrze przewodzi ciepło i długo utrzymuje temperaturę. Jest więc doskonała do długiego smażenia, a także do serwowania potraw wprost z patelni – w oryginalny sposób.

Wypalanie patelni – co to jest?

Kupując patelnie żeliwne należy pamiętać o wykonaniu pierwszego wypalania. Po posmarowaniu patelni olejem jadalnym należy ją umieścić w piekarniku rozgrzanym do 150 stopni na 60 minut. Ten zabieg wzmocni i zahartuje patelnię, sprawiając, że dłużej będzie zdatna do użytku. Takie patelnie mogą służyć nawet kilkadziesiąt lat, jeśli będą odpowiednio konserwowane. Nie są pokryte powłokami, które ulegają ścieraniu czy zadrapaniu, dlatego wytrzymują nawet używanie na nich widelców, choć raczej nie zaleca się tego robić bez względu na rodzaj patelni.

Jak smażyć na patelni żeliwnej?

Aby żeliwna patelnia miała szansę w pełni rozwinąć swoje właściwości, musi być dobrze zakonserwowana i zadbana. Nie należy od razu ustawiać jej na zbyt duży palnik – ten materiał bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Stopniowo zwiększaj płomień pod patelnią z odrobiną oleju, aby położyć na niej produkty już po całkowitym rozgrzaniu tłuszczu.

Jak dbać o patelnię?

Najważniejsze, aby nie studzić gorącej patelni żeliwnej zimną wodą – to ją uszkadza! Po użyciu należy dać jej ostygnąć, następnie zalać ciepłą wodą i pozostawić do namoczenia, przetrzeć gąbką i osuszyć ręcznikiem papierowym. Jej czyszczenie z rdzy po latach użytkowania to pozostawienie w wodzie z białym octem na noc i wymycie do czysta. Natomiast z czyszczeniem przywierających resztek najlepiej radzi sobie gruboziarnista sól i odrobina ciepłej wody rozprowadzone po dnie na jeszcze ciepłej po użyciu patelni.

Dbając o swoją patelnię i nie dopuszczając do mycia jej w zmywarce możesz zapewnić swojemu naczyniu wieloletnią trwałość. Tak naprawdę konserwacja, mycie i użytkowanie patelni zależą tylko od powłoki, z której została wykonana jej powierzchnia. Takie naczynia mają codziennie kontakt z bardzo wysoką temperaturą, dlatego szybko ulegają zniszczeniu. Jedynie prawidłowe postępowanie z patelnią pozwoli utrzymać ją w dobrej kondycji przez długie lata i korzystać z niej tak, jak w czasach jej nowości! Warto mieć to na uwadze – dobrej jakości patelnia to naprawdę świetna inwestycja. W tym przypadku produkty za kilkadziesiąt złotych mogą nie zdać egzaminu, szczególnie przy intensywnym użytkowaniu lub niewłaściwym traktowaniu. Najlepiej kupić coś z wyższej półki cenowej i dbać o to. To zagwarantuje wiele miłych chwil spędzonych w kuchni przy smażeniu ulubionych potraw.

Komentarze

Dodaj komentarz