Jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

28 marca, 2022
[ssba]

Wraz z nadejściem wiosny i słonecznych dni coraz więcej osób decyduje się na spacery do lasu. Choć przebywanie na świeżym powietrzu zawsze jest wskazane, to pamiętać jednak trzeba, że w lasach zawsze jesteśmy narażeni na ugryzienie przez kleszcza. Co niestety często może wiązać się z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. Warto zatem wiedzieć, jak się przed tych uchronić, a kiedy jednak do takiego ugryzienia dojście, co robić w takiej sytuacji. Najważniejsze jest, aby zawsze zareagować jak najszybciej.

Gdzie jest się najbardziej narażonym na ugryzienie przez kleszcza?

Najczęściej kleszcze przebywają na krzewach o wysokości 1,5 metra. Dodatkowo zwykle są to krzewy sąsiadujące z wysokimi trawami. Można się zatem z nimi zetknąć nie tylko w lasach, ale również w parkach czy na łąkach. Każdy spacer na świeżym powietrzu poza miejskimi zabudowaniami wiąże się z ryzykiem związanym z kontaktem z kleszczem. Sam ugryzienie przez kleszcza jest bezbolesne. Dlatego często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że do niego doszło. Co jednak ważne, takie ugryzienie może niestety przynieść bardzo niebezpieczne konsekwencje.

Jak uniknąć ugryzienia przez kleszcza?

Kleszcze najczęściej atakują w godzinach porannych popołudniowych. Jeśli zatem chce się uniknąć ugryzienie, to jeśli to możliwe lepiej jest wybrać inną porę dnia na spacer. Co ciekawe, kleszcze wyczuwają człowieka po zapachu potu i temperaturze z odległości nawet kilkunastu metrów. Kiedy znajdą się na skórze, szukają miejsca, w którym skóra jest cienka i wilgotna. Jak wspomniano, ugryzienie przez kleszcza jest niewyczuwalne.

Poza tym ugryzienie nie wywołuje żadnego podrażnienia ani swędzenia. Może zatem się okazać, że kleszcz żerować będzie na skórze nawet przez kilka dni, a człowiek w ogóle nie będzie tego świadomy. Dlatego wybierając się na spacer do lasu czy do parku należy się odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej jest włożyć wysokie buty, długie spodnie oraz bluzkę z długim rękawem. Dobrym rozwiązaniem jest także stosowanie preparatów przeciwko kleszczom. Na rynku dostępne są takie środki zarówno w kremie, jak i sprayu.

Czym grozi ugryzienie przez kleszcza?

Chorobą, którą najczęściej przenoszą kleszcze, jest borelioza, czyli kleszczowe zapalenie mózgu. Dodatkowo kleszcze przenosić mogą także bartonellozę, babeszjozę oraz anaplazmozę. W przypadku zachorowania na boreliozę pierwszym objawem będzie pojawienie się rumieńca. Może on wystąpić po kilku, a czasem nawet po kilkunastu dniach po ugryzieniu. Taki rumieniec jest dość charakterystyczny. Na środku jest zaczerwieniony, następnie stopniowo blednie, a na swoich obrzeżach znów jest zaczerwieniony. Podkreślić tu jednak trzeba, że rumienień nie występuje zawsze.

Oznacza to, że nawet jeśli taki objaw nie wystąpi, to można mieć boreliozę. W przypadku tej choroby mogą także pojawić się objawy podobne do tych, które występują przy zachorowaniu na grypę. Wspomniano, że borelioza może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Mowa jest tu zakażeniu układu nerwowego. Dzieje się tak, jeśli choroba nie zostanie zawczasu wykryta i leczona.

Jakie badania wykonać w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

Jeśli na swoim ciele znajdzie się kleszcza, wówczas konieczne jest wykonanie odpowiednich badań. Mowa tu o testach na choroby odkleszczowe. Jednym z takich badań jest test ELISA. Wykonany powinien być mniej więcej po miesiącu od ugryzienia. Jeśli okaże się, że test przyniósł wynik dodatni, wówczas konieczne jest wykonanie testu Western blot. Wykrywa on przeciwciała IgG oraz IgM, które świadczą o zachorowaniu na boreliozę. W przypadku zachorowania na tę chorobę konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz