Jak się przygotować na konsultację z dietetykiem?

21 marca, 2022
[ssba]

Pierwsza wizyta u dietetyka to ważny moment w życiu osób, które decydują się na zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Aby wynieść jak najwięcej korzyści ze spotkania, warto się do niego odpowiednio przygotować. Dzięki temu, specjalista będzie w stanie zebrać na nasz temat dużo informacji i przygotować indywidualny plan. Dobry dietetyk uwzględni nie tylko nasze potrzeby związane z odchudzaniem, ale również stan zdrowia, ulubione potrawy oraz ewentualne alergie i nietolerancje.

Jak przygotować się do konsultacji?

Pierwszym krokiem powinno być zebranie wszystkich aktualnych wyników badań laboratoryjnych. Mowa m.in. o morfologii, glukozie i insulinie na czczo, profilu lipidowym, TSH czy wskaźnikach wątrobowych. Oprócz tego, jeśli w ostatnim czasie mieliśmy wykonywane zabiegi typu gastroskopia czy kolonoskopia, również należy zabrać ze sobą dokumentację. Dobry dietetyk zawsze opiera się na wynikach badań, a przed odbyciem wizyty, informuje o konieczności dostarczenia konkretnych dokumentów. Jeśli zatem w ostatnim czasie nie badaliśmy krwi, z pewnością okaże się to konieczne.

  • Kolejnym krokiem jest przygotowanie spisu przyjmowanych leków. Należy zapisać zarówno nazwę leku, jego dawkę, okres przyjmowania oraz częstotliwość. Warto uwzględnić także konkretne zioła, jeśli któreś z nich przyjmujemy regularnie.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wizytą u dietetyka?

Dobry dietetyk będzie chciał poznać nasz dotychczasowy sposób odżywiania. Z tego względu, wielu specjalistów prosi o prowadzenie dzienniczka żywieniowego, zazwyczaj przez 7 dni przed wizytą. Uwzględnia się w nim wszystkie przyjmowane produkty oraz pory posiłków. Warto też zamieścić informacje o gramaturze lub ilości poszczególnych składników. Oprócz tego, zapisujemy jakiego rodzaju płyny spożywaliśmy w ciągu ostatniego tygodnia. Należy też sporządzić osobną listę ewentualnych alergii, nietolerancji oraz produktów, których po prostu nie lubimy.

Komentarze

Dodaj komentarz