Jak wygląda wizyta u okulisty?

2 sierpnia, 2022
[ssba]

Wizyta o okulisty służy wykryciu ewentualnych wad wzroku i innych nieprawidłowości tego narządu. Regularne badania pozwalają na wczesne zdiagnozowanie chorób oczu, co w wielu przypadkach zatrzyma ich negatywne skutki. Z poniższego wpisu dowiesz się, jak przebiega wizyta u okulisty.

Wywiad lekarski

Jak każda wizyta u specjalisty również badanie okulistyczne poprzedza szczegółowy wywiad. Lekarz zapyta o charakter i nasilenie niepokojących Cię objawów. Będzie również zainteresowany chorobami oczu występującymi w rodzinie oraz Twoimi chorobami współistniejącymi. Wiele z nich, np. cukrzyca, ma wpływ na kondycję narządu wzroku. Warto również poinformować go o zażywanych lekach, suplementach czy kroplach do oczu. Wywiad lekarski ułatwi okuliście postawienie diagnozy już po przeprowadzeniu niezbędnych badań.

Badanie ostrości wzroku

Badanie ostrości widzenia przebiega w dość prosty sposób. Okulista wykorzystuje specjalne tablice z literami o różnej wielkości, na których podświetla wybraną literę, którą masz rozpoznać. Aby dobrze dobrać szkła korekcyjne, może prosić Cię o ocenę tego, w których szkłach widzisz lepiej. Inną metodą oszacowania wady wzroku jest użycie retinoskopu. Przyrząd ten pozwala zdiagnozować krótko- i dalekowzroczność, wykrywa również astygmatyzm. Wady wzroku skorygują soczewki lub okulary Opole jest siedzibą salonu optycznego German Optiker, w którym zrealizujesz receptę, którą wręczy Ci okulista Szczecin to kolejne duże miasto, którego mieszkańcy korzystają z profesjonalnych usług German Optiker.

Badanie pola widzenia

Kolejnym standardowym badaniem podczas wizyty u okulisty jest badanie pola widzenia. Umożliwia ono ocenę tego, jaką część obrazu widzi pozostające nieruchomo oko pacjenta. Aby przeprowadzić badanie, należy umieścić głowę na specjalnej podpórce i obserwować po kolei każdym okiem punkt świetlny, który pojawia się na ekranie urządzenia. To bezbolesne badanie pozwala wykryć ubytki w polu widzenia, mogące być objawem groźnych chorób narządu wzroku między innymi jaskry oraz schorzeń neurologicznych.

Zakrapianie oczu

Podczas badania okulista może podać Ci krople do oczu. Jest to atropina, która powoduje rozszerzenie źrenic. Po zakropieniu oczu trzeba odczekać około 15 minut, aż krople zaczną działać. Następnie okulista może przy pomocy wziernika ocznego ocenić stan dna oka. Sprawdzi plamkę żółtą i błonę naczyniową. Krople powodują czasowe pogorszenie widzenia oraz nadwrażliwość na światło. Dlatego bezpośrednio po wizycie nie powinno się prowadzić samochodu.

Czas trwania wizyty

Na wizytę u okulisty musisz zarezerwować sobie co najmniej pół godziny. Jeżeli konieczne jest podanie kropli, wizyta przedłuży się o minimum 15 minut. Jeśli lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu badań dodatkowych, łączny czas wizyty dochodzi nawet do jednej godziny.

W natłoku codziennych obowiązków warto wygospodarować czas na kontrolną wizytę u okulisty. O ile specjalista nie zaleci inaczej, badania takie należy przeprowadzać raz na 2 lata.

Komentarze

Dodaj komentarz