Jakich ćwiczeń unikać podczas ciąży?

7 września, 2021
[ssba]

Nieustannie szukasz w internecie informacji, jakich ćwiczeń unikać podczas ciąży i uzyskujesz tylko sprzeczne opinie? Nie jesteś sama. Wiele kobiet zastanawia się, jakie aktywności mogą wykonywać bez obaw o dziecko i ewentualne urazy. Przedstawiamy porady, które pomogą Ci bezpiecznie ćwiczyć w ciąży.

 

W internecie roi się od informacji o zakresie treningów na jakie może pozwolić sobie przyszła mama. Te sprzeczne rady mogą być nie tylko mylące, ale także niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. Jeżeli chcesz być aktywna sportowo przez najbliższe miesiące przede wszystkich zadbaj o komfort i bezpieczeństwo. Każdy najmniejszy dyskomfort, czy ból zgłaszaj prowadzącemu zajęcia o swojemu lekarzowi.

 

Aktywność sportowa przed ciążą

Na pewno zadajesz sobie pytanie, Czy ma znaczenie fakt, że regularnie ćwiczyłam przed ciążą? Pomogło Ci to zadbać o formę na najbliższe miesiące, kiedy brzuszek będzie się powiększał, jednak wykonywanie niektórych ćwiczeń w Twoim stanie może okazać się nieodpowiednie.

 

Poinformuj trenera

Po pierwsze, zgłoś swojemu trenerowi, że spodziewasz się dziecka. Doświadczony trener od razu poinstruuje Cię, w jaki sposób wykonywać niektóre ćwiczenia, na co powinnaś zwrócić uwagę, jaką przyjąć pozycję, by sobie nie zaszkodzić. Wskaże Ci też ćwiczenia, z których na pewno powinnaś teraz zrezygnować.

 

Twoje cele się zmieniły. Twoje priorytety się zmieniły.

Teraz, gdy jesteś w ciąży, musisz wziąć pod uwagę rosnące pod Twoim sercem dziecko. Dziecko może nie reagować dobrze na niektóre aktywności i nie zawsze musi chodzić o intensywny trening. Czasami znaczenie ma technika lub ułożenie ciała. Podczas ciąży, zwłaszcza w obszarze kręgosłupa – zmienia się krzywizna, punkty obciążenia. Możesz zauważyć, że kręgosłup wygina się i powoduje dyskomfort lub niejednokrotnie ból.

 

To, co robiłaś przed zajściem w ciążę, może teraz wyrządzić krzywdę.

Sposób, w jaki teraz ćwiczysz, może również zależeć od twojego wcześniejszego doświadczenia z ćwiczeniami. Jeżeli nie byłaś szczególnie aktywna, nie uprawiałaś sportu regularnie albo wcale, to nie oczekuj, że trening w ciąży, niezależnie od stopnia intensywności przyjdzie łatwo. Buzujące hormony mogą w przedziwny sposób wpływać na wydolność naszego ciała, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Możesz się czuć bardzo zmęczona lub pobudzona, szybciej się męczyć, mieć napady wilczego głodu lub uciążliwe mdłości, czy też zawroty głowy.

 

Jakich ćwiczeń należy unikać w ciąży?

  1. Wszelkich ćwiczeń o dużej intensywności, wymagających podskoków, odbijania, sprintu.
  2. Deski lub pompek.
  3. Ćwiczeń, które wywierają ogromny nacisk na dno miednicy.
  4. Tradycyjnych przysiadów i brzuszków, zgięć kolan.
  5. Wymuszających pozycję leżącą na plecach (szczególnie w późnej ciąży).
  6. Tych, w których wstrzymujesz oddech.
  7. Wykonywanych w upalną, wilgotną pogodę.
  8. Sportów, w których istnieje większe ryzyko upadku (narty wodne, narciarstwo śnieżne, jazda na motocyklach, jazda konna).
  9. Wymagających długiego leżenia na plecach lub na prawym boku.
  10. Wymagających nagłych ruchów skrętnych w pozycji stojącej, zmiany kierunków, wstrząsów.
  11. Ćwiczeń, które wymagają intensywnych wybuchów ruchu, po których następują długie okresy braku aktywności.
  12. Angażujących podnoszenie obu nóg na raz.
  13. Są elementem sportu kontaktowego, jak piła nożna, koszykówka, siatkówka.
  14. Niektórych pozycji z jogi. Zalecane jest praktykowane specjalnej jogi dla ciężarnych.
  15. Podnoszenia ciężarów.
  16. Ćwiczeń o charakterze toru zadań: pchania, podnoszenia sprzętów z podłoża, wspinania po linach.

 

Temperatura ma znaczenie

Podczas ćwiczeń pamiętaj o tym, że w ciąży powinnaś unikać upałów i wysokich temperatur w pomieszczeniu. Narażenie płodu na działanie wysokich temperatur może powodować hipertermię, która może prowadzić do wad wrodzonych i przedwczesnego porodu.

 

Co Ci zagraża?

Obaw o urazy podczas ćwiczeń w ciąży może być bardzo dużo. Na pewno trzeba mieć na uwadze ryzyko upadku. Twój środek ciężkości podczas ciąży jest niezrównoważony, możesz też cierpień na zawahania równowagi, doznać kontuzji kostek, kolan, nadgarstków, przeciążenia stawów i więzadeł. Podnoszenie dużych ciężarów grozi również skurczami, obciążeniem sercowo-naczyniowym i mięśniowo-szkieletowym. Bardzo często ból w ciąży objawia się w plecach i pośladkach, a te będą niedługo bardzo potrzebne, gdy już dziecko pojawi się na świecie. Silny kręgosłup będzie wielkim wsparciem, gdy będziesz często nosić dziecko w ramionach. Jeszcze jedno zagrożenie, którego należy się wystrzegać jest odwodnienie podczas ćwiczeń, które podczas ciąży może być nieprzyjemne w skutkach i dużo gorsze do przejścia niż przed ciążą.

 

Co w takim razie pozostaje?

Najbezpieczniejszymi aktywnościami podczas ciąży, a przy tym bardzo pożytecznymi pod kątem przygotowania do dnia porodu będą joga dla ciężarnych oraz pilates, np. z wykorzystaniem piłek. Dedykowane treningi pilatesu dla kobiet w ciąży zwiększają stabilność, poprawiają postawę, wspomagają równowagę i kształtują naszą świadomość ciała. Mogą też złagodzić ból pleców i bioder. Joga prenatalna dostarczy podobnych korzyści, a oprócz tego złagodzi ból w dole pleców oraz nauczy Cię technik oddechowych i relaksacyjnych. Te na pewno wykorzystasz podczas porodu.

Aktywność fizyczna jest bardzo wskazana w okresie ciąży, ma zbawienny wpływ na Twoje samopoczucie i kondycję ciała. Każdy nawet krótki spacer jest zastrzykiem energii dla Ciebie i Twojego dziecka. Kluczowy jest wybór treningu, tak by był idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i aktualnych możliwości, a przy tym bezpieczny. Teraz już wiesz, jakich ćwiczeń unikać w ciąży i możesz śmiało iść na siłownię lub ćwiczyć sama w domu.

Komentarze

Dodaj komentarz