Jakie rolki dla początkujących dorosłych?

25 lutego, 2022
[ssba]

Poprawa kondycji fizycznej, mocniejszy układ krążenia, lepsza koordynacja ruchowa oraz kontakt z naturą – to tylko kilka zalet regularnej jazdy na rolkach. Warto pamiętać, że bezpieczne i komfortowe praktykowanie, wymaga odpowiedniego sprzętu, dopasowanego do stopnia zaawansowania konsumenta. Prezentujemy wskazówki, które pomogą wybrać rolki dla dorosłych adeptów.

Rolki dla dorosłych – jak zacząć?

Aby wyposażenie spełniało swoje funkcje, musi zostać dostosowane do indywidualnych preferencji oraz możliwości danego sportowca. W tym celu należy odpowiedzieć na kilka kwestii, które umożliwią dalszy etap selekcji:

  • Jak często zamierzam korzystać z rolek?
  • Jaki jest teren przyszłych wycieczek?
  • Jaki jest cel uprawiania dyscypliny?

Takie podsumowanie potrzeb umożliwia koncentrację na technicznych aspektach zakupu. Dobrym pomysłem dla niedoświadczonych miłośników jazdy na rolkach jest szkolenie u profesjonalistów.

Jeśli w twojej okolicy brakuje specjalistycznego ośrodka, to nic straconego! Liczne fora i grupy tematyczne ułatwiają nawiązanie kontaktu z odpowiednią społecznością, co zwiększa motywację do dalszych treningów i jest świetnym źródłem wiedzy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Początki mogą być trudne, a kontakt z podłożem częsty i bolesny. Nie jest to jednak powód do rezygnacji z planu, ale okazja do nabycia sprawdzonego asortymentu zabezpieczającego.

Ochraniacze do skatingu chronią części ciała, które charakteryzują się największym narażeniem na kontuzje. Te na nadgarstki gwarantują mocne usztywnienie, a nasadki na łokcie i kolana zamortyzują nadwyrężenie kości oraz stawów. Ostatnim elementem jest ergonomiczny, ale wytrzymały kask.

Rolki damskie, a rolki męskie?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów: rolki do szybkiej lub agresywnej jazdy, a także rolki hokejowe. Pomimo tego, osoby debiutujące powinny skupić się na bardziej uniwersalnych propozycjach. Odmiana rekreacyjna jest najpopularniejszym wyborem wśród nowicjuszy, ponieważ pozwala na eksperymentowanie i spokojną naukę.

To jednak nie wszystkie parametry, o które należy zadbać. Pozostałe składniki obejmują:

  • But – musi gwarantować pełne dopasowanie do kształtu stopy, a w rezultacie usztywnienie i stabilizację podeszwy. Kompleksowe połączenie miękkiego materiału oraz twardej cholewki zapewni komfort i bezpieczeństwo, a dodatkowe klamry zapobiegną przypadkowemu otwarciu całej oprawy;
  • Płozy – różnią się zastosowanym tworzywem, które może być aluminiowe, karbowane lub kompozytowe. Ostatni rodzaj jest dedykowany osobom początkującym, gdyż surowiec sztuczny wykazuje świetne właściwości stabilizacyjne oraz redukujące drgania. Taki zestaw ułatwia jazdę i niweluje wszelkie niedogodności tak, aby amator mógł doświadczać pełnej radości z wycieczki;
  • Kółka – w ich przypadku kluczowy jest materiał, z którego są wykonane. Może być to np. syntetyczny kauczuk, który zapewnia funkcjonalność i wysoką jakość wykonania. Warto zaznaczyć, że rozmiar kółek warunkuje prędkość poruszania się, dlatego dobrze sprawdzą się tutaj średnie wymiary o elastycznym potencjale;
  • Łożyska – struktura tego segmentu determinuje płynność i dynamikę przejazdu. Łożyska są oznaczone symbolem ABEC, a dołączona cyfra określa dynamikę poruszania się – im wyższa cyfra, tym wyższe tempo. Optymalne wartości dla warunków rekreacyjnych mieszczą się w przedziale od ABEC5 do ABEC7.

W zależności od płci użytkownika istnieją delikatne różnice pomiędzy kategoriami. Rolki męskie charakteryzują się większym zakresem oferowanych rozmiarów, a także większą wagą. Rolki damskie posiadają inaczej wyprofilowanie podeszwy oraz bogatszą paletę kolorystyczną.

Komentarze

Dodaj komentarz