Jakie zastosowanie ma wino w kuchni?

26 lipca, 2022
[ssba]

Wina z chardonnay – burgundzkiej odmiany winorośli pochodzącej z okolic niewielkich rozmiarów miejscowości Chardonnay, od której wzięła nazwę – bezsprzecznie mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Dzieje się tak z co najmniej kilku powodów. Z chardonnay mamy do czynienia na co dzień i od święta, a to dlatego, że jest jedną z najczęściej uprawianych białych odmian na świecie, z której praktycznie można zrobić dowolne wino, w każdym przedziale cenowym.

Jakie zastosowanie ma wino w kuchni?

Wina z chardonnay – burgundzkiej odmiany winorośli pochodzącej z okolic niewielkich rozmiarów miejscowości Chardonnay, od której wzięła nazwę – bezsprzecznie mają bardzo szerokie zastosowanie kulinarne. Dzieje się tak z co najmniej kilku powodów. Z chardonnay mamy do czynienia na co dzień i od święta, a to dlatego, że jest jedną z najczęściej uprawianych białych odmian na świecie, z której praktycznie można zrobić dowolne wino, w każdym przedziale cenowym.

Chardonnay – najwszechstronniejsze wino w kuchni

Wina z chardonnay bywają nieskomplikowane, lekkie, łatwe i przyjemne w odbiorze, często o czysto imprezowym czy też piknikowym charakterze, dostępne na półkach wszelakich supermarketów. Szukając uważniej, bez trudu znajdziemy również te umiarkowanie złożone, nierzadko fermentowane, czy potem w beczce także dojrzewane. Podążając śladem win wybitnych, także możemy liczyć na przykłady z chardonnay jak świat długi szeroki, nie wspominając o wspaniale złożonych, prawdziwie wielowymiarowych klasykach z najbardziej szacownych francuskich apelacji. Jakby komuś było mało tej wyliczanki, to przypomnijmy ważną rolę tej odmiany w procesie tworzenia jedynych w swoim rodzaju win musujących – szampanów czy fantastycznych deserowych win botrytyzowanych lub z późnego zbioru albo świetnych win lodowych rodem z Kanady. Wziąwszy powyższe pod uwagę, przestaje dziwić, że wino z chardonnay pasować będzie w kuchni niemal do wszystkiego, co tylko zdecydujemy się przyrządzić. Nie bez powodu widnieje w kartach restauracji we wszystkich zakątkach świata. Ta jego uniwersalność i wszędobylskość dla niektórych bywa z lekka męcząca, ale nie zmienia to faktu, że odmiana ta atutami dysponuje wieloma.

Powstające z odmiany chardonnay wina bez trudu połączymy z potrawami pod warunkiem, że wiemy, z jakiego rodzaju winem mamy do czynienia. Z grubsza wina z chardonnay można podzielić na cztery grupy; warto także mieć na uwadze, że każda z nich wymaga innej temperatury podawania.

Niebeczkowane, młode chardonnay

Niebeczkowane chardonnay zazwyczaj jest dość rześkie, lekkiej budowy, o średniej kwasowości, nierzadko także mineralne (chablis), o charakterystycznych aromatach cytrusów, gruszek, jabłek z dodatkiem charakterystycznych nut mineralnych i solnych. Wina o tych cechach powstają w chłodniejszych siedliskach, którymi dysponują takie regiony jak Burgundia i Dolina Loary we Francji, Margaret River w Zachodniej Australii czy Doliny Casablanca i San Antonio w Chile.

Niebeczkowane, młode chardonnay najlepiej podawać mocno schłodzone, w temperaturze między 7 a 10ᵒC. Tego typu wina doskonale komponują się z lekkimi i delikatnymi świeżymi owocami morza takimi jak ostrygi, małże, krewetki, seviche z pstrąga lub halibuta, gotowaną na parze rybą o białym mięsie podaną z ryżem i warzywami, sushi, sałatkami warzywnymi, także tymi z dodatkiem kurczaka, makaronami z owocami morza, risotto z wiosennymi warzywami.

Mając do dyspozycji chablis, można je podać do jajek sadzonych i omletów, w którym to połączeniu wino z powodzeniem równoważy ciężar potraw. Doskonale pasuje także do ślimaków oraz do tart warzywnych, teryn z ryb lub ptactwa domowego i grillowanych ryb. Radzi sobie także ze stanowiącymi wyzwanie, jeśli chodzi o łączenie z winem, szparagami, a także kurczakiem tandoori czy potrawami z dodatkiem curry. Oczywiście znakomicie sprawdzi się także jako aperitif.

Beczkowane chardonnay

Beczkowane chardonnay jest bogate i krągłe. Podczas dojrzewania w beczce wino rozwija charakterystyczne nuty tostowe, maślane i waniliowe. Ma doskonałą strukturę, jest oleiste, łagodne, zazwyczaj o nieco niższej kwasowości niż chardonnay niebeczkowane, a smak, oprócz wyżej wymienionych nut przywodzi na myśl tropikalne owoce, brzoskwinie czy dojrzałe żółte jabłka. Wina w tym typie powstają w kalifornijskiej Dolinie Napa, w Stellenbosch w RPA, we wschodniej Australii, Apulii we Włoszech czy argentyńskiej Mendozie. W podobnym stylu powstają także wina w chłodniejszym klimacie – w Burgundii w apelacjach Puligny-Montrachet, Chassagne-Montrachet czy Meursault. Tego typu wina powinny być podawane w temperaturze między 9 a 13ᵒC. Beczkowane chardonnay doskonale smakują w połączeniu z cięższymi daniami na bazie owoców morza takimi jak homar w maślanym sosie, krab, smażone przegrzebki, kurczak – grillowany lub w sosie śmietanowo-serowym, grillowany łosoś, ryba smażona na maśle lub podana w sosie śmietanowym, risotto z owocami morza, paella, makarony z jasnymi sosami czy zupy-kremy.

Musujące chardonnay

Chardonnay to odmiana, która świetnie zadomowiła się w Szampanii, gdzie współtworzy lub tworzy najwspanialsze musujące wina świata. Sięgając po szampana opisanego na etykiecie jako „blan de blancs”, praktycznie na pewno mamy do czynienia ze stuprocentowym chardonnay, ponieważ inne białe odmiany winorośli tradycyjnie uprawiane w Szampanii takie jak petit meslier czy arbane, niemal zniknęły z winnic. Szampany z udziałem chardonnay powstają w dwojakim stylu – albo są szkliście mineralne – nierocznikowe albo bogate i kremowe – rocznikowe. Do dyspozycji mamy także inne musujące wina z udziałem chardonnay, któremu najwyraźniej musowanie nadzwyczaj przypadło do gustu, jako że pełno go w świetnych skąd inąd crémantach czy szlachetnych franciacortach. Musujące chardonnay najlepiej podawać w temperaturze między 6 a 9ᵒC.

Można je podać jako aperitif, do dań na bazie owoców morza – na przykład do homara, ostryg, przegrzebków, ryb o białym mięsie, makaronów z lekkimi sosami czy wiosennych sałatek. Młode musujące chardonnay znakomicie łączy się także ze smażonymi w głębokim tłuszczu owocami morza, kurczakiem i warzywami. Rocznikowy szampan z powodzeniem może towarzyszyć pieczonemu halibutowi z sosem szampańskim i szpinakiem.

Słodkie chardonnay z późno zbieranych winogron i wina lodowe

Chardonnay z późno zbieranych winogron są słodkie w smaku, mają kremową teksturę i charakterystyczne aromaty owoców tropikalnych i miodu przemieszane z nutami cytrusowymi. Takie wina najlepiej podawać w temperaturze między 9 a 13ᵒC do deserów takich jak szarlotka, sernik, pavlova oraz innych słodkości na bazie kremu śmietanowego, wanilii i białej czekolady.

Chardonnay i sery

Wina z chardonnay doskonale smakują także z serami – miękkie i kremowe sery w typie brie i camembert stanowią klasyczne połączenie z chardoannay. Półtwarde alpejskie sery w typie gruyère, comté czy emmental doskonale współgrają z beczkową wersją chardonnay. Delikatne świeże sery takie jak mozzarella, ricotta, feta czy halloumi najlepiej podawać z niebeczkowanym chardonnay, a także z jego musującą wersją.

Reasumując – jeśli ktoś poszukuje białego wina do deski serów, najpewniejszym wyborem będzie wino z chardonnay. Możemy być pewni, że sobie poradzi.

Komentarze

Dodaj komentarz