kreatyna

Kreatyna a wątroba

31 sierpnia, 2021
[ssba]

Kreatyna jest sprzedawana głównie jako suplement poprawiający wyniki sportowe i zwiększający masę mięśniową. Badania kliniczne są niejednoznaczne co do skuteczności i bezpieczeństwa suplementów kreatynowych; istnieją jednak pewne oznaki, że wysokie dawki lub długotrwałe stosowanie może spowodować uszkodzenie wątroby lub inne poważne skutki uboczne. Przed zażyciem kreatyny skonsultuj się z wykwalifikowanym lekarzem.

Suplementy kreatynowe

Suplementy kreatynowe są dostępne w postaci proszków, płynów, kapsułek, batonów energetycznych i mieszanek do napojów. Bezpieczeństwo kreatyny nie zostało zbadane dla dzieci i młodzieży i nie zaleca się przyjmowania kreatyny przez osoby poniżej 18 roku życia.
Zalecana dawka przez sportowców to 2g do 5 g. Suplementy kreatynowe są również przyjmowane w dawce od 5 do 10 g dziennie w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Wątroba i kreatyna

wątrobaKreatyna to aminokwas wytwarzany przez wątrobę, nerki i trzustkę. Kreatyna jest również pozyskiwana z dietetycznych białek zwierzęcych, takich jak dziczyzna, czerwone mięso i ryby. Kreatyna po zsyntetyzowaniu w reakcji w wątrobie jest transportowana do mięśni w celu magazynowania, a produkty przemiany materii wydalane są przez nerki. Podczas krótkotrwałych ćwiczeń o dużej intensywności kreatyna jest przekształcana w ATP, który jest źródłem energii dla organizmu.

Czy kreatyna szkodzi na wątrobę

Nie wykazano, aby suplementy kreatynowe wpływały niekorzystnie na wątrobę podczas krótkotrwałego stosowania niskich dawek. Ponadto badanie opublikowane w „International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism” wykazało, że suplementy kreatynowe nie wpływają na wątrobę elitarnych sportowców nawet po długotrwałym stosowaniu. Jednak kreatyny nie należy stosować dłużej niż sześć miesięcy, ponieważ istnieją dowody na to, że może wystąpić dysfunkcja lub uszkodzenie wątroby. Badanie w „American Journal of Physiology” wykazało znaczne zmiany zapalne w wątrobach myszy, którym podawano długoterminowe dawki kreatyny. Ponadto przyjmowanie suplementów przez dłuższy czas może hamować zdolność wątroby do syntezy kreatyny. Konieczne są dalsze badania kliniczne, aby ostatecznie ustalić limity dawkowania i skutki stosowania kreatyny

Choroba wątroby, a kreatyna

Pacjentom z chorobami wątroby zaleca się unikanie suplementacji kreatyną. Choroba wątroby obniża naturalny poziom kreatyny, a przyjmowanie suplementów kreatynowych może dodatkowo hamować zdolność wątroby do wytwarzania i przetwarzania kreatyny. Może wystąpić uszkodzenie nerek i inne poważne skutki uboczne, jeśli suplementy kreatynowe nie są prawidłowo przetwarzane z powodu upośledzenia czynności wątroby.

Interakcje leków z kreatyną

Kreatyny nie należy przyjmować z lekami przeciwzapalnymi, które są przetwarzane przez te same enzymy wątrobowe

Komentarze

Dodaj komentarz