L-tryptofan – kiedy zażywać?

12 kwietnia, 2022
[ssba]

Obecnie na rynku znajduje się wiele suplementów diety, które mają wspierać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na ich skład a także efekty, jakie wywołują. Ważne jest czytanie etykiet oraz dokonywanie zakupów wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów. Jednym z suplementów diety, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności jest L-Tryptofan. Jego bezpieczną i doskonale zbilansowaną formułę znajdziemy w sklepie Swanson. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem, z którego dowiesz się co to jest L-Tryptofan, jakie korzyści przynosi jego regularne stosowanie oraz kto powinien go stosować.L-tryptofan – kiedy zażywać?

Co to jest L-Tryptofan?

L-Tryptofan to jeden z dwudziestu naturalnie występujących aminokwasów, który pełni kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Jest niezbędny do zachowania właściwej równowagi azotowej u dorosłych i wzrost u dzieci i niemowląt. Służy również do produkcji niacyny, która jest niezbędna do wytwarzania m.in. witaminy B6, serotoniny – zwanej inaczej hormonem szczęścia – a także melatoniny – będącej odpowiedzialną za rytm okołodobowy organizmu.

L-Tryptofan zaliczany jest do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane z pokarmem bądź w formie suplementacji, bowiem sam organizm nie jest w stanie go wytworzyć.

Produktami, w których znajdziemy wysokie stężenie L-tryptofanu są wszelkiego rodzaju źródła białka – zarówno zwierzęcego jak i roślinnego. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dzienne zapotrzebowanie na aminokwas L-Tryptofanu wynosi ok. 3,5-6,0 mg na kg masy ciała.

Jakie są korzyści dla organizmu?

L-Tryptofan odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, funkcji immunologicznych a także homeostazę jelitową. Właściwe utrzymanie poziomu serotoniny oraz melatoniny w organizmie, przy pomocy L-Tryptofanu pozwala więc na zachowanie dobrego nastroju, odporności na stres oraz wpływa pozytywnie na trawienie, procesy pamięciowe oraz radzenie sobie z bólem.

Spożywanie produktów bogatych w tryptofan lub dostarczanie go w formie suplementacji pozwala więc uzyskać w naturalny sposób efekty uspokajające i regulujące zdrowy sen. Dzięki pozytywnemu wpływowi na ośrodkowy układ nerwowy, substancja ta wspiera nas w walce z bólem. Właściwy poziom L-tryptofanu odpowiada także za spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz wykazuje pozytywny wpływ w walce z uzależnieniem od cukru.

Kto powinien stosować L-Tryptofan?

Suplement diety z L-Tryptofanem może być stosowany przez osoby dorosłe, które chcą wspomóc swój organizm w wytwarzaniu serotoniny i melatoniny. Szczególnie polecany jest w okresie jesienno-zimowym, gdy obserwujemy spadek formy i nastroju, spowodowany znacznie mniejszą ekspozycją na słońce. L-Tryptofan Swanson polecany jest osobom, zmagającym się z zaburzeniami snu i bezsennością, a także przewlekłymi bólami, w tym zwłaszcza z uciążliwą migreną. Dzięki właściwościom zmniejszającym popyt na słodycze, często aminokwas ten włączany jest także do diety przez osoby dążące do redukcji masy ciała.

L-Tryptofan wykazujący działanie łagodzące stany depresyjne oraz stany lękowe może być także stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami natury psychicznej. W tym wypadku jednak każdorazowo należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Przeciwskazaniem do syntetycznej suplementacji tryptofanem jest m.in. marskość wątroby, nadwrażliwość na składniki dodatkowe preparatu a także zażywanie leków z grupy inhibitorów MAO (monoaminooksygenazy). Preparat nie jest również polecany kobietom w ciąży.

Gdzie można kupić suplement diety?

Produkty do suplementacji każdorazowo należy kupować w sprawdzonych sklepach. Jedną z marek wyróżniających się na rynku suplementów jest firma Swanson Health Products, produkująca suplementy diety w Stanach Zjednoczonych od ponad 40 lat! Jej produkty spełniają normy FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) a także produkowane są w oparciu o Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP). Dzięki temu kupując suplementy w Sklepswanson zyskujemy pewność, że wybieramy najlepiej jak to możliwe!

Komentarze

Dodaj komentarz