L-tryptofan – kiedy zażywać?

12 kwietnia, 2022
Email this to someoneShare on Facebook0Print this page

Obecnie na rynku znajduje się wiele suplementów diety, które mają wspierać prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Przed zakupem warto jednak zwrócić uwagę na ich skład a także efekty, jakie wywołują. Ważne jest czytanie etykiet oraz dokonywanie zakupów wyłącznie u sprawdzonych dystrybutorów. Jednym z suplementów diety, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności jest L-Tryptofan. Jego bezpieczną i doskonale zbilansowaną formułę znajdziemy w sklepie Swanson. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym materiałem, z którego dowiesz się co to jest L-Tryptofan, jakie korzyści przynosi jego regularne stosowanie oraz kto powinien go stosować.L-tryptofan – kiedy zażywać?

Co to jest L-Tryptofan?

L-Tryptofan to jeden z dwudziestu naturalnie występujących aminokwasów, który pełni kluczową rolę w utrzymaniu dobrego zdrowia. Jest niezbędny do zachowania właściwej równowagi azotowej u dorosłych i wzrost u dzieci i niemowląt. Służy również do produkcji niacyny, która jest niezbędna do wytwarzania m.in. witaminy B6, serotoniny – zwanej inaczej hormonem szczęścia – a także melatoniny – będącej odpowiedzialną za rytm okołodobowy organizmu.

L-Tryptofan zaliczany jest do aminokwasów egzogennych, czyli takich, które muszą być dostarczane z pokarmem bądź w formie suplementacji, bowiem sam organizm nie jest w stanie go wytworzyć.

Produktami, w których znajdziemy wysokie stężenie L-tryptofanu są wszelkiego rodzaju źródła białka – zarówno zwierzęcego jak i roślinnego. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) dzienne zapotrzebowanie na aminokwas L-Tryptofanu wynosi ok. 3,5-6,0 mg na kg masy ciała.

Jakie są korzyści dla organizmu?

L-Tryptofan odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, funkcji immunologicznych a także homeostazę jelitową. Właściwe utrzymanie poziomu serotoniny oraz melatoniny w organizmie, przy pomocy L-Tryptofanu pozwala więc na zachowanie dobrego nastroju, odporności na stres oraz wpływa pozytywnie na trawienie, procesy pamięciowe oraz radzenie sobie z bólem.

Spożywanie produktów bogatych w tryptofan lub dostarczanie go w formie suplementacji pozwala więc uzyskać w naturalny sposób efekty uspokajające i regulujące zdrowy sen. Dzięki pozytywnemu wpływowi na ośrodkowy układ nerwowy, substancja ta wspiera nas w walce z bólem. Właściwy poziom L-tryptofanu odpowiada także za spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej oraz wykazuje pozytywny wpływ w walce z uzależnieniem od cukru.

Kto powinien stosować L-Tryptofan?

Suplement diety z L-Tryptofanem może być stosowany przez osoby dorosłe, które chcą wspomóc swój organizm w wytwarzaniu serotoniny i melatoniny. Szczególnie polecany jest w okresie jesienno-zimowym, gdy obserwujemy spadek formy i nastroju, spowodowany znacznie mniejszą ekspozycją na słońce. L-Tryptofan Swanson polecany jest osobom, zmagającym się z zaburzeniami snu i bezsennością, a także przewlekłymi bólami, w tym zwłaszcza z uciążliwą migreną. Dzięki właściwościom zmniejszającym popyt na słodycze, często aminokwas ten włączany jest także do diety przez osoby dążące do redukcji masy ciała.

L-Tryptofan wykazujący działanie łagodzące stany depresyjne oraz stany lękowe może być także stosowany przez osoby zmagające się ze schorzeniami natury psychicznej. W tym wypadku jednak każdorazowo należy zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Przeciwskazaniem do syntetycznej suplementacji tryptofanem jest m.in. marskość wątroby, nadwrażliwość na składniki dodatkowe preparatu a także zażywanie leków z grupy inhibitorów MAO (monoaminooksygenazy). Preparat nie jest również polecany kobietom w ciąży.

Gdzie można kupić suplement diety?

Produkty do suplementacji każdorazowo należy kupować w sprawdzonych sklepach. Jedną z marek wyróżniających się na rynku suplementów jest firma Swanson Health Products, produkująca suplementy diety w Stanach Zjednoczonych od ponad 40 lat! Jej produkty spełniają normy FDA (amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków) a także produkowane są w oparciu o Dobre Praktyki Produkcyjne (GMP). Dzięki temu kupując suplementy w Sklepswanson zyskujemy pewność, że wybieramy najlepiej jak to możliwe!

Email this to someoneShare on Facebook0Print this page

Komentarze

Dodaj komentarz