Mata do jogi. Jak wybrać odpowiedni model?

18 października, 2023
[ssba]
Wybór odpowiedniej maty do jogi jest kluczowy pozwoli osiągnąć wysoki stopień komfortu ćwiczeń oraz skuteczność praktyki. Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji? Wyjaśniamy to w nowym poradniku.

Jak dobrać grubość maty i wielkość maty? Jakie wymiary musi mieć profesjonalna mata? 

Przy wyborze maty do jogi warto zwrócić uwagę na kilka czynników – dzięki temu unikniemy problemów podczas uprawiania jogi. Jednym z najważniejszych parametrów jest szerokość i długość maty. W przypadku popularnych modeli wymiary wynoszą 60 cm szerokości i 180 cm długości. W przypadku wyższych osób dobrym rozwiązaniem będzie jednak większa mata – np. o długości 200 cm lub 217 cm i szerokości 80 cm. 
Osobna kwestia to grubość maty. Na rynku dostępne są modele o grubości od 0,9 mm do 8 mm. Wybór konkretnego wariantu powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Im grubsza będzie mata do jogi, tym lepszą amortyzację przyczepność zapewni. Z drugiej strony będzie też cięższa i większa po złożeniu, co może okazać się sporym problemem, jeśli zamierzacie z nią chodzić lub jeździć na rowerze. 

Szukasz podstawowej maty do jogi? Mata kauczukowa, mata silikonowa czy korkowa?

Przeznaczona do jogi kauczukowa mata wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrą przyczepnością i trwałością. Dzięki temu sprawdzi się w przypadku stylów jogi wymagających precyzji i długiego trwania w jednej pozycji. Jeśli chodzi o dynamiczne style jogi, egzamin zda najlepiej mata do jogi antypoślizgowa wykonana w pianki termoplastycznej lub mikrofibry. 
Poza tym na rynku znajdziecie też modele wykonane z PVC. Jest to materiał trwały i łatwy do utrzymania czystości. Naturalne maty z juty lub bawełny są ekologiczne, ale mogą być mniej miękkie i wygodne niż maty wykonane z innych materiałów.

Maty do jogi dla początkujących i zaawansowanych. Domowa i podróżna mata

W świetle powyższych informacji warto rozważyć zakup dwóch mat. Pierwsza, większa i grubsza, będzie idealna do stacjonarnego użytku. Jeżeli jednak będziecie chcieli praktykować jogę na świeżym powietrzu i przemieszczać się z nią w inny sposób niż samochodem, będziecie mogli skorzystać z cienkiej i łatwiejszej w transporcie maty.

O czym pamiętać przy wyborze idealnej maty do jogi? Łatwiejsza praktyka jogi

Wybór maty do jogi zależy, jak widać, od waszych indywidualnych preferencji, praktykowanego stylu jogi, oraz budowy ciała. Starannie rozważcie wszystkie wspomniane przez nas czynniki, a następnie przetestujcie kilka mat, zanim dokonacie ostatecznego wyboru. Nie zapominajcie, że wygodna mata do jogi może znacząco poprawić jakość praktyki i uczynić ją bardziej satysfakcjonującą.

Komentarze

Dodaj komentarz