Możliwe dolegliwości związane z przerostem migdałka gardłowego… czy jest się czego obawiać?

24 lutego, 2022
[ssba]

Przerośnięty trzeci migdał (w internecie nierzadko zapisywany jako 3 migdał) może prowadzić do różnych dolegliwości u dzieci. Czy wiesz, że nawet 30% maluchów może cierpieć z powodu symptomów, spowodowanych tym problemem? Oczywiście nie u wszystkich dzieci wystąpią jakiekolwiek symptomy, jeśli jednak do nich dojdzie, Twoja pociecha może odczuwać nawet dość duży dyskomfort. Sprawdźmy, co to za możliwe dolegliwości!

Czy istnieją charakterystyczne symptomy, które towarzyszą przerostowi migdałka gardłowego? Tak, chociaż są to jednocześnie na tyle szerokie dolegliwości, że Twoja pociecha może na nie cierpieć również z innych powodów. Ale co to za symptomy?

3 migdał i jego przerost a dolegliwości występujące u malucha…

Przede wszystkim przerośnięty 3 migdał może prowadzić do problemów z drożnością nosa. Utrudnienie swobodnego oddychania nierzadko wiąże się ze sporym dyskomfortem u maluchów. Problemy z drożnością nosa powinny jednak wzbudzić Twoją czujność. Jeśli podejrzewasz, że dziecku faktycznie może doskwierać przerost migdałka gardłowego, zrób prosty test. Bez obaw, to szybka domowa metoda, która nie jest inwazyjna. Po prostu uciśnij skrzydełko nosa, a następnie nasłuchuj, czy przewód nosowy po przeciwnej stronie w ogóle pozwala na swobodny przepływ powietrza. Tę samą czynność powtórz po drugiej stronie. Chociaż jest to tylko uproszczona metoda, która nie zastąpi rzetelnej diagnostyki, to jednak możesz dzięki niej wstępnie zweryfikować zasadność własnych obaw.

Inne objawy u dzieci, którym doskwiera przerost trzeciego migdałka, to…

Gromadzenie się plus ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła dziecka, a także kaszel, nasilający się w pozycji leżącej, to inne symptomy, które nierzadko występują przy tym dosyć częstym schorzeniu. Jeśli zaobserwujesz takie dolegliwości u swojego dziecka, a w domowym badaniu wstępnie wyjdzie, że to faktycznie przerost migdałka gardłowego może być przyczyną sytuacji zdrowotnej Twojej pociechy, skontaktuj się z lekarką lub lekarzem. Udaj się na wizytę do pediatry ze swoim dzieckiem, aby zweryfikować wstępne podejrzenia i ustalić szczegółowy plan leczenia. Specjalistka lub specjalista na pewno dobiorą najlepsze metody, aby pomóc Twojemu maluchowi powrócić do pełnego zdrowia!

Komentarze

Dodaj komentarz