Na rowerze - Get Fit

Na rowerze – jedź bezpiecznie, nie łam przepisów!

2 lipca, 2015
[ssba]

Podpowiadamy `co każdy rowerzysta wiedzieć powinien`  czyli jak poruszać się bezpiecznie.  Nawet jeżeli  rower jest dla nas formą relaxu.. musimy stosować się zasad kodeksu drogowego.

 

Na rowerze : jezdnia czy ścieżka rowerowa?

Na początek pytanie, które każdy z nas zadał sobie milion razy – JEZDNIA, CZY ŚCIEŻKA ROWEROWA?

– Jeżeli trasa którą zmierzamy została oznakowana jako scieżka – to właśnie ku niej powinniśmy się kierować , pamiętając  o tym,  aby poruszać się po  prawej stronie. Niektóre z nich mają oznakowanie podwójne, tzw ciąg pieszo-rowerowy. Niestety – pieszy ma pierwszeństwo. Należy pamiętać  o ostrożej jeździe w tym miejscu, tym bardziej latem gdy szerzy się grono spacerowiczów.

W sytuacji, gdy trasa którą zmierzamy nie została oznakowana musimy poruszać się po jezdni. Co oznacza, że mamy prawo wymijać pojazdy zarówno z lewej jak i z prawej strony. Mamy też możliwość poruszania się obok drugiego roweru, jeżeli nie utrudnia to ruchu. Możemy  także `przeciskać` się pomiędzy autami, które stroją w korku na sąsiadujących pasach. Uwaga ! pasów nie może dzielić linia ciągła – wtedy musimy odczekać swoje w `kolejce` 😉

Owe przepisy dotyczą tylko dróg krajowych. Należy pamiętać że za wjazd rowerem na drogę ekspresową lub autostradę grozi mandat w wysokości  250 zł.

.. a może chodnikiem ??

Mandat grozi nam również za jazdę po chodniku.  Kwota waha się między  50 a 100 zł.  Są jednak pewne wyjątki.  Pierwszym z nich jest jazda z dzieckiem, bowiem mamy prawo asekurować naszą pociechę podczas jazdy. Warunek ? Dziecko nie ukończyło 10 lat.  Zgodnie z prawem , możemy również poruszać się po chodniku w sytuacji zagrożenia, np. warunki pogodowe uniemożliwiają nam jazdę ulicą –np.  lód na drodze. Możemy również zacząć jazdę chodnikiem jeżeli na jezdni  brak  wydzielonego pasa dla rowerzystów a  pojazdy  poruszają się powyżej 50km/h .  Chodnik w takim przypadku powinien być szeroki na min 2 metry. W każdym  z wyżej wymienionych przypadków należy pamiętać ze pieszy ma zawsze pierwszeństwo.

.. wycieczka do lasu ??

Jeżeli zamierzasz się wybrać na rajd po lesie lub parku warto sprawdzić, czy gmina nie zaliczyła ścieżki jako droga publiczna. Wtedy obowiązują nas przepisy ruchu drogowego.  Jeżeli nie, możemy jeździć nie stosując się do nich.

.. miłe popołudnie z rodziną ?

Jeżeli masz ochotę spędzić aktywnie czas ze swoją rodziną na rowerze, sprawdź czy Twoja pociecha posiada kartę rowerową. Jest obowiązkowa poniżej 18 roku życia.  Można się o nią ubiegać, od 10 roku życia. Zazwyczaj testy oraz egzaminy dostępne są w szkołach. Karta jest bezpłatna.  W Polsce ani dziecko ani dorosły nie ma obowiązku jazdy w kasku i kamizelce odblaskowej.

Dorosły ma prawo przewozić dziecko do 7go roku życia, jednak musi korzystać ze specjalnego fotelika.  Można również używać specjalnych przyczepek rowerowych.  Tutaj można przewozić dzieci w każdym wieku pod warunkiem, że nie mierzą więcej niż 120 cm.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jazda rowerem będzie bezpieczna jeżeli w jej trakcie :

  • Trzymasz obie ręce na kierownicy
  • Nie rozmawiasz przez telefon bez zestawu słuchawkowego
  • Twój rower oświetlony jest biała lub żółtą lampą z przodu oraz odblaskowa czerwona z tyłu.

 

Mandaty.. Mandaty ..

  • Za brak sprawnego dzwonka grozi mandat w wysokości 50zł
  • Czepianie się innego pojazdu grozi mandatem
  • wjazd rowerem na drogę ekspresową lub autostradę grozi mandat w wysokości 250 zł.
  • Dobrowolna jazda po chodniku 50-100 zł
  • Jazda po alkoholu 500 zł ( jeżeli policjant uzna, że stworzyliśmy szczególne zagrożenie, kwota może wzrosnąć nawet do 5000 zł )

Są również PLUSY . Godzina jazdy na rowerze pozwala spalić 500 kalorii ! Czy może być lepsza motywacja  niż idealna figura ? 🙂

 

GET FIT CLUB

Fanpage

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz