Napój izotoniczny - Get Fit Club

Napój izotoniczny domowej roboty

22 września, 2015
[ssba]

Napój izotoniczny domowej roboty

Izotonik – czyli co?

Izotoniki są to napoje mające na celu wyrównanie poziomu wody i elektrolitów wydzielanych z organizmu w procesie wydzielania potu, a także uzupełnienie witamin i soli mineralnych oraz w niewielkim stopniu węglowodanów spalanych podczas wysiłku fizycznego. W odróżnieniu od napojów energetyzujących, izotoniki maja niską zawartość cukru i w niewielkim stopniu nasycone są dwutlenkiem węgla.

Stężenie izotoników jest takie samo jak stężenie płynów w organizmie człowieka, dzięki temu nie zalegają w żołądku i wchłaniają się szybko, nawadniając organizm.

 

Napój izotoniczny w codziennej diecie?

Napoje izotoniczne owszem – potrafią bardzo przysłużyć się naszemu organizmowi, ale nie należy spożywać go na codzień. Izotonik potrzebny jest organizmowi tylko wtedy, kiedy wykonujemy intensywny wysiłek trwający ponad 60 minut. Taki wysiłem wysiłek naraża nas między innymi na odwodnienie, któremu napój izotoniczny skutecznie zapobiega. Jeśli chodzimy na aerobik, pływamy, jeździmy na rowerze czy też biegamy, a wysiłek zajmuje nam nie więcej niż 60 minut – wystarczy pić wodę. Dobrze o tej zasadzie pamiętać, szczególnie jeśli naszym celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Trenując mniej niż godzinę i sięgając od razu po napój izotoniczny, sprawiamy, że organizm czerpie energię z węglowodanów dostarczonych w napoju. A przecież chodzi o to, by czerpał jak najwięcej energii z tkanki tłuszczowej i spalanie jej.

 

Izotoniki dostępne w sklepach

Większości z nas napój izotoniczny kojarz się z kolorową i słodzoną substancją. To niestety tylko chwyty marketingowe! Wiele napojów z tej grupy ma na celu przyciągnąć uwagę swoim wyglądem oraz poręczną butelką, żeby zmniejszyć czujność konsumenta na zawartość i skład. Kolor zawdzięczamy barwnikom zawartym w napoju, które z dobroczynnym wpływem na organizm niestety nie mają nic wspólnego. Mimo że prawo reguluję warunki oraz określa dopuszczalną ilość stosowania barwników, to i tak nie jesteśmy w stanie wyliczyć jakie jest łączne spożycie barwionych produktów. Negatywny wpływ barwników syntetycznych na nasz organizm polega na tym, że ulegają one rozpadowi na substancje rakotwórcze, a następnie kumulują się w naszych narządach wewnętrznych.

Wybierając napój izotoniczny w sklepie, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na: barwniki (błękit brylantowy, czerwień koszenilowa), substancje słodzące (aspartam), regulatory kwasowości (cytrynian sodu, potasu). Zastanawiający jest fakt, że błękit brylantowy został zakazany w niektórych krajach, a czerwień koszenilowa ma określone dzienne spożycie. Zostało ono ustanowione, aby kontrolować ilości substancji dodatkowych znajdujących się w produktach żywnościowych z racji tego, że spożywane w nadmiarze szkodzą. To powinno wzbudzić w nas nieufność do produktów zawierających wyżej wymienione substancje. Warto więc zapoznać się z etykietą napoju przed zakupem, aby uchronić się przed częstymi bólami głowy, wysypką, upośledzeniem  prazy układu nerwowego, a nawet zaburzeniom pracy mózgu. Skoro sięgamy po tego typu napoje oznacza to, że naszym celem jest osiągnięcie jak najlepszych wyników w sporcie, a to zdobędziemy poprzez świadomy wybór bezpiecznych produktów. Dlatego jeśli na pierwszym miejscu stawiasz swoje zdrowie i nie chcesz pić napojów izotonicznych z chemicznymi dodatkami, pomyśl o przygotowaniu własnego napoju izotonicznego!

 

Przygotowujemy własny napój izotoniczny – przepis

Domowej roboty napoje izotoniczne mają trzy zalety. Po pierwsze taki własnoręcznie przyrządzony izotonik nie zawiera żadnych szkodliwych i zbędnych substancji jak konserwanty czy barwniki. Jest znacznie zdrowszy, a to ma ogromne znaczenie w przypadku, kiedy pijemy takie napoje często i w dużych ilościach. Domowej roboty napoje izotoniczne dają nam większe pole do popisu jeżeli chodzi o smak i wartości odżywcze. Możemy dowolnie kombinowac i tworzyć mieszanki, o których producentom się nie śniło. Nie musimy być skazani na kilka standardowych wersji smakowych dostępnych na półkach. Poza tym własnoręczne przyrządzanie izotoników wychodzi o wiele taniej. Szczególnie jeżeli takich napojów pijemy dużo.

Przykładowe przepisy :

  1. Solidna porcja elektrolitów – ten napój izotoniczny nawadnia i dostarcza minerałów podczas treningu.• 9 g soli kuchennej• 1 l wody• sok z jednej cytryny, limonki lub innego owocu cytrusowego.Wszystkie składniki dokładnie zmieszać. Możesz dodać liście świeżej mięty – nadadzą świeżości i zrównoważ nieco mdły smak soli.
  2. Nawodnienie i porcja energii – nawadnia, a jednocześnie dodaje energii podczas i po ciężkim treningu.• 40-50 g cukru lub glukozy (około 4-5 płaskich łyżek)• około 2 płaskich łyżek fruktozy (czyli 20 g) – do kupienia w sklepach spożywczych. Uwaga, nie przekraczaj tej dawki!• 930-940 ml wody• szczypta soli• sok z cytrusów do smaku.Do wersji regeneracyjnej po treningu dodaj więcej soku z cytrusów lub innych owoców. Żeby napój nie był mdły, możesz dodać kilka kropli ze świeżo startego imbiru.
  3. Delikatny i lekki izotonik – idealny na trening o umiarkowanej intensywności.• 50 g glukozy – kupisz ją w sklepach spożywczych i aptekach• 1 l wody• dodaj soku z cytryny lub innego owocu do smaku (np. pół pomarańczy).Jeśli dodasz więcej sok, na przykład z 2 pomarańczy, uzyskasz napój hipertoniczny.
  4. Izobalans: uniwersalne proporcje izotoniczne i świetny smak• ok. 90-100 g miodu (4 płaskie łyżki); miód ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne• 900-920 ml wody• szczypta soli• sok z jednej cytryny.Większe stężenie soku lub dodanie soku z innych owoców zmieni napój w hipertonik(hipertoniki – służą przede wszystkim dostarczeniu energii czy elektrolitów, a w mniejszym stopniu szybkiemu nawadnianiu organizmu.).

 

Koniecznie spróbujcie sami. Powodzenia! 🙂

Komentarze

Dodaj komentarz