tarczyca post przerywany

Okno żywieniowe – Post przerywany a tarczyca i Hashimoto

31 sierpnia, 2021
[ssba]

Co to jest post przerywany? Czy jest to korzystne dla pacjentów z tarczycą czy szkodliwe? Jak przerywany post przynosi korzyści dla tarczycy.
Okresowy post staje się bardzo popularny w przypadku różnych schorzeń. Wiele osób zastanawia się i pyta czy okresowy post jest bezpieczny dla pacjentów z tarczycą, czy nie.

Zaburzenia tarczycy wiążą się z wieloma problemami, takimi jak problemy z waga, mgła mózgowa i problemy ze zmęczeniem. Co ciekawe, post przerywany może być odpowiedzią na wszystkie te problemy dla większości pacjentów z tarczycą.
Niezależnie od tego, czy cierpisz na Hashimoto, niedoczynność tarczycy lub chorobę Gravesa-Basedowa, może to być coś, co może być pomocne. Ale musimy być ostrożni, ponieważ istnieją badania sugerujące, że post może być szkodliwy dla tarczycy.

Co to jest post przerywany?

W prostych słowach okresowy post oznacza ograniczone czasowo jedzenia. Zasada postu przerywanego jest bardzo prosta — ograniczasz czas jedzenia w ciągu dnia tylko w określonych godzin. Są też inne sposoby dotyczące postu w jedzeniu, takie jak niejedzenie przez cały dzień lub coś, co nazywa się postem na wodzie, gdzie po prostu spożywa się wodę i nic nie je.
Post przerywany różni się od powyższego, ponieważ w tej metodzie koncentrujemy się na codziennym jedzeniu, ale w sposób ograniczony czasowo. Najpopularniejszym sposobem, w jaki ludzie to robią, jest utrzymywanie 16-godzinnego okna w ciągu dnia, w którym nie jedzą, a pozostałe 8 godzin to czas, w którym będą jeść. Na przykład, jeśli przestajesz jeść o 19:00 w nocy i nie jesz do następnego ranka około 11 rano, to jest to 16 godzin okna, w którym pościłeś. A potem od 11 do 19 jest czas na jedzenie.

Korzyści z przerywanego postu

Okresowy post stał się ostatnio popularny w świecie zdrowia i dietetyki, ponieważ przeprowadzono badania wykazujące jego korzyści zdrowotne.

Różne korzyści zdrowotne wynikające z przerywanego postu to:

  • Zmniejsza stany zapalne
  • Pomaga zrzucić tłuszcz i schudnąć. Okresowy post obniża poziom insuliny w organizmie i poprawia poziom innych hormonów, takich jak hormon wzrostu i noradrenalina, które ułatwiają utratę wagi.
  • Poprawiona funkcja mitochondrialna – to z kolei pomaga w uzyskaniu energii, jasności umysłu i zmniejszeniu zmęczenia
  • Lepsza odporność komórek – oznacza to lepsze funkcjonowanie komórek.
  • Autofagia- autofagia to recykling naszych komórek w naszym ciele. Obecnie istnieją badania, które mówią, że choroby przewlekłe, takie jak choroby tarczycy, nowotwory i choroby autoimmunologiczne, są wynikiem załamania się tego procesu zwanego autofagią.
  • Pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi
  • Przeciw starzeniu

Jak widać, istnieje kilka korzyści zdrowotnych wynikających z przerywanego postu, a teraz mamy badania, które wspierają wszystkie powyższe korzyści.

Czy przerywany post może zepsuć twoją tarczycę?

Takie pytanie się pojawiło ponieważ zaobserwowano w badaniach, że dłuższy post prowadzi do obniżenia poziomu hormonów tarczycy w organizmie. Jednak jest to stare badanie, w którym uwzględniono ludzi, którzy dosłownie głodowali lub pościli przez wiele dni. To pokazało, że ich poziom hormonów tarczycy był nieco niski, ale stwierdzono również, że gdy tylko ludzie zaczęli jeść, ich hormon tarczycy wrócił do normy.
Gdy twoje ciało przechodzi w stan długiego postu lub stanu głodu, poziom hormonu tarczycy spada, ponieważ nasze ciało stara się oszczędzać energię. Hormon tarczycy kontroluje, ile energii twoje ciało będzie spalać. Zmniejszając poziom hormonów tarczycy, twoje ciało próbuje uratować się przed śmiercią z głodu.

Korzyści z postu przerywanego dla pacjentów z tarczycą

Wiemy, że przerywany post jest korzystny dla naszego organizmu, ale czy przerywany post jest również pomocny dla pacjentów z tarczycą?

Utrata masy ciała – jak schudnąć z problemami z tarczycą

Większość pacjentów z tarczycą cierpi na problemy z przybieraniem na wadze. I nawet po wypróbowaniu różnych diet nie są w stanie schudnąć.
Jednak post przerywany może być pomocny dla pacjentów z problemami z tarczycą. Nasz organizm wytwarza energię z dwóch źródeł pożywienia; jeden to węglowodany, a drugi to tłuszcze. Kiedy mamy dużo pożywienia, nadmiar glukozy jest przekształcany w glikogen i tłuszcz i magazynowany w wątrobie i mięśniach.
Gdy brakuje żywności, ten glikogen i tłuszcz zostaną rozłożone na energię. W dzisiejszym życiu jemy prawie co kilka godzin w ciągu dnia, więc nigdy nie brakuje nam jedzenia, więc nigdy nie spalamy tłuszczu.
Nawet w dietach niskokalorycznych nadal jemy regularnie i przez to przez większość czasu nie wejdziemy w fazę spalania tłuszczu. To jest powód, dla którego przez większość czasu niskokaloryczna dieta nie działa u pacjentów z tarczycą.
Wykazano, że nasz organizm na ogół zaczyna spalać tłuszcz po około 8 do 12 godzinach postu, ale może się to różnić u różnych osób.
Tak więc podczas postu przerywanego przełączamy metabolizm naszego organizmu, aby zaczął spalać zmagazynowany cukier i tłuszcze, a tym samym może być pomocny w utracie wagi.

Zmniejsza stan zapalny

Stany zapalne odgrywają istotną rolę w zaburzeniach tarczycy. Hashimoto to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że ​​stan zapalny niszczy tarczycę. Wykazano, że post przerywany obniża poziom insuliny. Zmniejszając poziom insuliny zmniejsza stan zapalny. Okresowy post działa również poprzez redukcję markerów stanu zapalnego.
Ma wpływ na takie geny jak NRF2 i SIRT, które są ostatecznie odpowiedzialne za wytwarzanie dalszych markerów zapalnych w systemie. Tak więc pozytywnie wpływając na te geny, zmniejsza produkcję zapalnych cytokin.
Badania nad stwardnieniem rozsianym i RA wykazały zmniejszenie markerów stanu zapalnego, a także pokazują, że okresowy post może pomóc złagodzić objawy kliniczne.
Tak więc zmniejszający stan zapalny może być bardzo pomocny dla pacjentów z tarczycą.

Niwelowanie zmęczenie i mgłę mózgu

Przerywany post pomaga w poprawie funkcji mitochondriów. Mitochondria są motorem napędowym twojego ciała i są odpowiedzialne za produkcję energii w twoim ciele.
Od dawna wiadomo, że u pacjentów z tarczycą główną przyczyną zmęczenia i zaćmienia mózgu jest dysfunkcja mitochondriów. Tak więc, poprawiając dysfunkcję mitochondriów, post przerywany pomaga w zmęczeniu i zaćmieniu mózgu. Dysfunkcja mitochondriów jest podstawą różnych procesów autoimmunologicznych i przewlekłych. Okresowy post pomaga zmniejszyć obciążenie mitochondriów stresem oksydacyjnym, regulując szlaki komórkowe. To obciążenie oksydacyjne powoduje uszkodzenie mitochondriów, a zatem poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego zapobiega tym uszkodzeniom. Poprawiają również mitofagię i autofagię, czyli proces, w którym nasz organizm pozbywa się wadliwych lub uszkodzonych mitochondriów.

Poprawia ciśnienie krwi

Większość pacjentów z tarczycą jest narażona na wystąpienie problemów z ciśnieniem krwi lub już je ma. Okresowy post wykazał fenomenalne wyniki w poprawie ciśnienia krwi. W ten sposób może pomóc w wykryciu i leczeniu problemów z ciśnieniem krwi u pacjentów z tarczycą.

Widzimy więc, że post przerywany może być bardzo korzystny dla pacjentów z tarczycą. Kilka objawów, przez które przechodzą pacjenci z tarczycą, można rozwiązać za pomocą okresowego postu, takich jak problemy z wagą, mgła mózgowa, zmęczenie. Ale post przerywany nie powinien przekraczać 14 lub 16 godzin u pacjentów z tarczycą. Dłuższe posty niekoniecznie są dobrym wyborem.

Komentarze

Dodaj komentarz