Oliwa z oliwek – niezastąpiona w kuchni

22 maja, 2015
[ssba]

Niedoceniana jeszcze we wszystkich kuchniach oliwa z oliwek (z pierwszego tłoczenia) jest niezwykle bogata w jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza omega-9, które w przeciwieństwie do kwasów nasyconych zawartych w tłuszczach zwierzęcych oraz szkodliwych tłuszczów typu trans w margarynach, działają dobroczynnie na organizm człowieka.

Kwasy tłuszczowe zawarte w oliwie z oliwek powodują obniżenie poziomu cholesterolu poprzez pobudzenie jelit i wątroby do produkcji HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości), które usuwają zgromadzony w naczyniach krwionośnych cholesterol LDL (lipoproteiny niskiej gęstości). Poprzez te działanie zmniejszają ryzyko chorób serca i układu krążenia!!!

Oliwa z oliwek zawiera ponadto duże ilości kwasu oleinowego, który powoduje spadek ryzyka zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Jest także bogata w witaminy A, E, D, K. Pomaga przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach, a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Ma działanie oczyszczające i reguluje procesy trawienia. Spowalnia także procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom. Powinna być stosowana przez osoby chore na cukrzycę – doskonale asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi.

W błędnej świadomości części społeczeństwa oliwa z oliwek jest traktowana jako , po prostu – olej! Tłuszcz! Coś, czego należy unikać, aby być “fit”. Prawda jest natomiast taka, że oliwa z oliwek działa bardzo pozytywnie na organizm człowieka. Niejednokrotnie spotykamy rekomendację do spożywania codziennie jednej łyżki stołowej oliwy z pierwszego tłoczenia na czczo!

W skrócie, zbawienne działanie oliwy z oliwek polega na:

– obniżeniu poziomu “złego cholesterolou” (LDL) we krwi,
– utrzymaniu we krwi właściwego poziomu “dobrego cholesterolu” (HDL),
– prawidłowej pracy jelit,
– zapobieganiu chorobom układu sercowo-naczyniowego
– ochronie organizmu przed chorobą wieńcową dzięki zawartości przeciwutleniaczy,
– leczeniu chorób gastrycznych i wrzodowych, wspomaga prawidłowe trawienie,
– lepszym wchłanianiu wapnia przez organizm,
– zapobieganiu chorobom nowotworowym,
– odmłodzeniu skóry

Rodzaje oliwy z oliwek – jak wybrać tę właściwą

  • Oliwa z oliwek extra vergine jest oliwą uzyskaną z tłoczenia wyłącznie świeżych oliwek, nie podlegająca żadnym procesom chemicznym. Jest to po prostu 100% sok z oliwek. Oliwki zebrane z drzewa (najlepiej ręcznie), powinny trafić do tłoczni w ciągu maksymalnie 24 godzin. Im krótszy czas od zbioru do wytłoczenia owoców, tym niższa kwasowość oliwy (zawartość kwasu oleinowego), która dla oliwy extravergine wynosi maksymalnie 0,8% i jest też jednym z wyznaczników jej jakości. Kwasowość oliwy zależy również od kondycji owoców używanych do tłoczenia. Z owoców obitych, opadniętych lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzonych, nie uzyska się oliwy o niskiej zawartości kwasów. Dlatego najlepsze oliwy extravergine otrzymuje się z owoców zebranych metodą brucatura a mano, czyli ręcznie owoc po owocu

 

  • Oliwa z oliwek vergine jest oliwą gorszej jakości, nie spełniająca norm jakościowych oliwy extravergine. Oliwa vergine jest dodawana do oliwy rafinowanej celem jej uszlachetnienia. Nie jest dostępna w sprzedaży.

 

  • Rafinowana oliwa z oliwek (pure) to oliwa, która ze względu na swoje wady organoleptyczne nie może zostać sklasyfikowana jako oliwa extravergine. Poddana zostaje chemicznemu procesowi rafinacji, podczas którego zostaje pozbawiona smaku, zapachu i koloru, przez co staje się zupełnie neutralna. Pod koniec procesu rafinacji dodaje się niewielką ilość oliwy z pierwszego tłoczenia (Vergine, rzadziej extravergine).

 

  • Sansa / POMACE jest to najniższej jakości oliwa, która została dopuszczona do konsumpcji. Po wytłoczeniu oliwy w prasie pozostaje masa oliwna, tzw. wytłoki oliwne, które są poddawane działaniu rozpuszczalnika, który „wyciąga” z wytłoczyn niewielką ilość oliwy, którą następnie się rafinuje. Ta oliwa nie posiada żadnych właściwości organoleptycznych. Jest też pozbawiona wszelkich właściwości zdrowotnych typu polifenole i witamina E, w które bogata jest oliwa z oliwek extravergine. W Polsce często można spotkać na opakowaniu sansy zapewnienia producentów o „delikatnym smaku”. Ten „delikatny” smak, to w istocie brak smaku oliwy.

 

Sprawdźmy, skąd pochodzi nasza oliwa z oliwek!

GRECKIE OLIWY są pikantne i lekko ziołowe,

GRECKIE OLIWY Z KRETY są łagodniejsze, cechuje je owocowy aromat,

HISZPAŃSKIE OLIWY są łagodne, z mocno owocową nutą, np. migdałową ,

WŁOSKIE OLIWY Z PÓŁNOCY są słodko-orzechowe,

WŁOSKIE OLIWY Z POŁUDNIA są lekko korzenne i bardzo wyraziste;

Komentarze

Dodaj komentarz