przemiana materii

Jak przyspieszyć przemianę materii – porady eksperta

10 lipca, 2015
[ssba]

Wolna przemiana materii? Co zrobić? Jak przyspieszyć metabolizm?

Prezentujemy sześć sposobów na sukces 🙂

1. Jedz często, regularnie – ale mniejsze porcje.

Jeżeli zjemy w ciągu dnia tylko dwa posiłki o wysokiej kaloryczności, nasz organizm zacznie robić tzw zapasy. Dodatkowo każdy następny posiłek zamieni w warstę tłuszczyku. Warto więc zjeść 4-5 posiłki dziennie ( ok. 500 kcal) regularnie, co 2-3 godziny. Tym samym zmusimy nasz organizm do ciągłej pracy. Dodatkowo organizm zużywa energię przy każdym posiłku w celu wytworzenia soków trawiennych, enzymów itp.

2. Dostosuj godziny posiłku do swojego trybu życia !

Zdecydowana większość osób ma lepszą przemianę materii nad ranem niż wieczorem. Dlatego zastanów się czy warto jeść kolację o 22  a następnie położyć się do spania.. Jeżeli tak zrobisz – przytyjesz, to normalne.  Na tak późną kolację, mogą sobie pozwolić osoby pracujące np.  na popołudniową zmianę. Kładąc się spać o 1.00 wskazane jest jedzenie kolacji o godzinie 22.  Bez względu na to jak wygląda Twój dzień, pamiętaj aby ostatni posiłek jeść min 2-3 h przed snem.

3. Przyjaciel błonnik!

Najwięcej błonnika znajdziesz w produktach pełnoziarnistych i surowych warzywach. Usprawnia on trawienie. Usuwa toksyny i hamuje wchłanianie tłuszczu. W jego obecności przyswajanie pokarmu oraz trawienie i przemiana materii odbywa się znacznie szybciej.

4. Witaminy oraz białko

Jedząc białko automatycznie zmuszasz organizm do pracy, ponieważ by je strawić, potrzebuje znacznie więcej energii. Czerpie ją m.in. z tkanki tłuszczowej. Znaczną rolę odgrywają również witaminy z grupy B. Są one niezbędne do szybkich przemian tłuszczów, węglowodanów, białek. Znajdziesz je w kaszy oraz pełnoziarnistym pieczywie.

5. Woda i inne używki

Woda – czysta, zawarta w sokach, naparach, zupach jest niezbędna ! Co jeszcze warto pić? – zieloną herbatę – 3 filiżanki dziennie sprawią, że spalimy 50 kcal więcej. Niektórym może wydać się to zbyt mało aby przekonać się do tego napoju. Może zachęci Was informacja, że w ciągu roku nasza waga może spaść aż o 5 kg!

6. Dieta cud? ZDECYDOWANIE NIE !

Im mniej jesz, tym wiecej chudniesz? Nic z tego ! Glodówki i diety cud spowalniaja nasza przemiane materii.  Jeżeli nie dostarczymy potrzebnych kalorii dla organizmu odbierze to jako sygnał, że nadchodzą ciężkie czasy. Zaczyna więc magazynować, odkładać na później.. często w postaci oponki na brzuchu. Jeżeli nasz organizm przyzwyczai się do takiego trybu,trudno będzie później wrócić do regularnych posiłków.

 

Dodaj do tego wszystkiego porcję ćwiczeń. Im więcej mięśni – tym szybsza przemiana materii. Odstresuj także swój organizm. To także ma wpływ na przemianę materii !

 

Powodzenia! 🙂

Get Fit

 

Komentarze

Dodaj komentarz