Hormony to związki chemiczne, które regulują czynności i procesy zachodzące w tkankach, a istotny wpływ na równowagę hormonalną mają nawyki żywieniowe. Jak się odżywiać, aby wspomóc pracę najważniejszych organów i gruczołów?
Zdrowe nawyki żywieniowe a równowaga hormonalna
W ludzkim organizmie hormony regulują wiele złożonych procesów, od których zależy Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Zaburzenia hormonalne mogą negatywnie wpłynąć na płodność, metabolizm i wzrost organizmu.
Niezdrowe nawyki żywieniowe negatywnie oddziałują na hormony płciowe, czyli estrogen i progesteron, które odpowiadają za płodność, libido, nastrój, trawienie i wygląd skóry. Niedobór ważnych składników odżywczych może doprowadzić do powstania problemów skórnych, zaburzeń miesiączkowania, obniżonego nastroju, a nawet problemów ze snem.
Dla utrzymania równowagi hormonalnej niezwykle ważne jest dostarczanie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych w określonych ilościach.
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu mogą wynikać zarówno z nadwagi i spożywania zbyt dużej ilości niezdrowych pokarmów, jak i z niedowagi wynikającej z niedożywienia i nadmiernej aktywności fizycznej.
Dla organizmu szczególnie niebezpieczne mogą być diety redukcyjne, eliminacyjne, niskokaloryczne i głodówki. Zastosowanie takich diet bez profesjonalnego wsparcia może doprowadzić do poważnych zaburzeń w gospodarce hormonalnej. Dlatego zmianę diety zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Profesjonalną pomoc znajdziesz na stronie dietetyka klinicznego z Wrocławia – kobiecaharmonia.pl.
Zdrowa dieta – od czego zacząć?
W natłoku codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o dostarczaniu organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Tymczasem te związki mają bardzo duży wpływ na procesy zachodzące w Twoim organizmie.
Planowanie zdrowej diety warto rozpocząć od uwzględnienia w jadłospisie produktów bogatych w:
-
Magnez, który korzystnie wpływa na układ nerwowy, wspiera pracę tarczycy, reguluje poziom insuliny i bierze udział w procesach związanych z aktywowaniem witaminy D3.
-
Witaminę D3 – jej niedobór może przyczyniać się do insulinooporności, zaburzeń miesiączkowania, a nawet zaburzeń płodności.
-
Witaminę B6. Ten składnik odgrywa ogromną rolę w prawidłowym działaniu układu hormonalnego, ponieważ bierze udział w syntezie progesteronu, a także jest niezbędny do produkcji neuroprzekaźników.
-
Cynk. Wpływa na obniżenie poziomu androgenów, wspomaga procesy związane z regulacją cyklu miesiączkowego i wspiera organizm w walce z trądzikiem.
-
Omega 3. Te kwasy tłuszczowe są kluczowe dla zdrowia serca i mózgu. Pomagają w obniżaniu poziomu trójglicerydów, wspierając tym samym profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Mają też działanie przeciwzapalne i są ważne dla zdrowia oczu.
W przypadku dużych niedoborów możesz wspomóc się suplementami diety, dzięki którym szybko dostarczysz organizmowi niezbędne witaminy i składniki odżywcze.
Co jeść – dieta na równowagę hormonalną
Choć wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych zajmuje trochę czasu, warto podjąć się tego wyzwania, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli chcesz skutecznie wspomóc swój układ hormonalny, skup się na czterech grupach produktów, czyli:
-
produktach bogatych w białko, takich jak chude mięso (np. kurczak, indyk), ryby (np. łosoś, tuńczyk), jaja, rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola);
-
zdrowych tłuszczach, takich jak awokado, orzechy (np. migdały, orzechy włoskie), nasiona (np. siemię lniane, chia) i oliwa z oliwek;
-
warzywach;
-
przyprawach i ziołach.
Pełnowartościowe białka znajdziesz przede wszystkim w produktach pochodzenia odzwierzęcego i Spirulinie. Zdrowe tłuszcze zawierają oleje roślinne, awokado, tłuste ryby i tran. Dla zachowania równowagi hormonalnej warto również spożywać ciemne zielone warzywa i jasne warzywa.
Pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną mają również niektóre przyprawy i zioła. Dlatego w Twojej kuchni nie powinno zabraknąć kurkumy, cynamonu, czosnku, kminku, imbiru i chili.
Zdrowe nawyki żywieniowe najlepiej wdrażać stopniowo, aby organizm mógł się przyzwyczaić do nowej diety. Poza wprowadzeniem zdrowych składników odżywczych niezwykle ważne jest także spożywanie posiłków o stałych porach i umiarkowana aktywność fizyczna. Chcesz wiedzieć więcej? Umów się na konsultację z dietetykiem klinicznym z kobiecaharmonia.pl i zadbaj o równowagę hormonalną!
Komentarze