stomatolog dziecięcy

Stomatologia dziecięca bez tajemnic

26 maja, 2022
[ssba]

Wiele osób może to zdziwić, jednak stomatologia dziecięca (znana także jako pedodoncja) jest odrębną specjalizacją stomatologiczną. W związku z tym nie każdy stomatolog przyjmujący na co dzień dorosłych podejmie się przeprowadzenia jakiegokolwiek zabiegu u dziecka. Wynika to przede wszystkim z tego, iż w okresie rozwojowym człowieka budowa zarówno pojedynczego zęba, jak i całego układu stomatognatycznego jest zdecydowanie różna, niż u człowieka dorosłego (anatomicznie w pełni rozwiniętego). 

Stomatologia dziecięca – podstawowe zagadnienia

Dentysta dziecięcy zajmuje się już kilku- lub kilkunastomiesięcznymi maluszkami, które zaczynają ząbkować. W obrębie stomatologii dziecięcej znajduje się zarówno sam proces ząbkowania, jak i wszelkie jego zaburzenia. Pedodoncja zajmuje się także leczeniem mlecznych zębów, leczeniem zębów stałych niedojrzałych, leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci, jak również szeroko pojętą profilaktyką chorób błony śluzowej, próchnicy oraz wad zgryzu u dzieci.

Stomatolog dziecięcy stoi przed nie lada wyzwaniem – często mali pacjenci nie chcą współpracować ze względu na lęk przed nieznanym oraz strach przed bólem. Dlatego też dentysta dziecięcy musi odznaczać się cechami osobowości, które pozwolą mu na łatwe nawiązywanie kontaktu zarówno z małymi pacjentami, jak i ich rodzicami.

Dentysta dziecięcy – znaczenie profilaktyki

Warto pamiętać, iż zdecydowanie łatwiej oraz mniej boleśnie jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego też bezcennym jest uczenie dzieci już od małego właściwej dbałości o swoje uzębienie. Może przybierać to różne formy, jednak znaczenie ma efekt – znaczący spadek prawdopodobieństwa konieczności podejmowania nieprzyjemnych dla dzieci zabiegów leczniczych. W gabinecie stomatologicznym Klinika Uśmiechu mieszczącym się w Chorzowie specjalistyczna konsultacja pacjentów poniżej 18 roku życia obejmuje nie tylko omówienie planu leczenia, ale także adaptację w gabinecie oraz instruktaż higieny. Dzięki adaptacji w gabinecie mali pacjenci poczują się swobodniej, co bezpośrednio przełoży się na ich późniejszą chęć współpracy podczas dokonywanych zabiegów dentystycznych. Jeśli dziecko zna przestrzeń, w której się znajduje, to zdecydowanie szybciej oraz łatwiej się rozluźnia. W ten sposób zaoszczędzić mu można ogromu niepotrzebnego stresu. Z kolei instruktaż higieny uzębienia jest świetną formą profilaktyki – poprzez należytą dbałość już o zęby mleczne, dziecko nabiera zdrowych nawyków i jako dorosły częściej będzie odwiedzać stomatologa jedynie w ramach wizyty kontrolnej raz na pół roku, a nie w przypadku dolegliwości bólowych związanych z zaniedbaniami higieny jamy ustnej.

Oddziaływania przeprowadzane w ramach stomatologii dziecięcej

W stomatologii dziecięcej często stosuje się rozwiązania niespotykane w przypadku leczenia stomatologicznego dorosłych. W przypadku konieczności “plombowania” zęba dorośli decydują się na wypełnienie białe, które jest jak najbardziej zbliżone do naturalnego koloru uzębienia. Z kolei w przypadku małych pacjentów – plomby mogą mieć bardzo zróżnicowaną kolorystykę. Dlatego też dzieci, u których zaszła konieczność wypełniania zębów mlecznych mogą mieć w buzi istną tęczę.

Dziecko u dentysty

Stomatologia dziecięca – gwarancja na usługi dentystyczne

Gwarancja na zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej staje się coraz popularniejsza. Należy jednak pamiętać, iż stomatolog nie odpowiada za to, w jaki sposób pacjent (nawet ten mały) dba o swoje uzębienie. W związku z tym udzielana jest ona tylko na materiał użyty na wypełnienie zęba – czyli działa ona w przypadku starcia, wypadnięcia, rozszczelnienia lub odkruszenia wypełnienia. Gwarancja nie obejmuje ogólnego stanu zęba, który może być zmienny (nawet jeśli zabieg stomatologiczny został przeprowadzony w pełni prawidłowo), ponieważ na bieżący stan uzębienia ma wpływ nie tylko samo leczenie stomatologiczne, ale przede wszystkim codzienna dbałość o jego stan. W Klinice Uśmiechu – gabinecie stomatologicznym w Chorzowie gwarancja udzielana jest na okres roku.

Komentarze

Dodaj komentarz