Suplementy przedtreningowe – co warto wiedzieć?

28 października, 2024
[ssba]

W celu zrzucenia zbędnych kilogramów lub zbudowania masy mięśniowej, należy przestrzegać diety, dbać o prawidłową regenerację swojego organizmu oraz odwiedzać siłownię minimum trzy razy w tygodniu. Podstawowym zagadnieniem, wyszukiwanym w Internecie, w przypadku początkujących sportowców, jest zatem odpowiednia suplementacja przedtreningowa, poprawiająca koncentrację w czasie intensywnego treningu, podnosząca ogólną wydolność całego organizmu oraz dodająca siły i energii do działania. Zagadnienie to jest interesujące, ponieważ dzięki niemu, sportowiec może spokojnie przetrwać czas spędzony na siłowni, intensywnie pobudzić swój organizm do działania oraz przekraczać bariery swoich fizycznych możliwości, co przekłada się na osiągnięcie celów.

Warto podkreślić, że suplementy przedtreningowe, w przeciwieństwie do hormonów anabolicznych, nie wywołują żadnych skutków ubocznych, dając jednak pożądane przez sportowców efekty, w stosunkowo krótkim czasie od ich zażycia. Do najpopularniejszych suplementów przedtreningowych należą obecnie:

  1. Kofeina, nie tylko zwiększająca koncentrację sportowca, ale także dodająca mu energii, dzięki swym właściwościom stymulującym układ nerwowy.
  2. Tauryna, wspomagająca transport kreatyny do mięśni, co skutkuje poprawą wydolności całego organizmu.
  3. Kreatyna, której przypisuje się zwiększanie wytrzymałości mięśniowej oraz siły.
  4. Beta-alanina, odpowiedzialna za zmniejszenie ryzyka zakwasów po intensywnym treningu oraz zwiększenie wytrzymałości sportowca.
  5. Arginina, wspierająca wydolność organizmu, poprzez poprawę przepływu krwi do mięśni.

Niektórzy sportowcy zarzucają suplementom diety, że nie są tak efektywne jak hormony anaboliczne. Warto więc w tym miejscu zaznaczyć, że suplementy przedtreningowe dają dobre efekty, choć rzeczywiście nie tak imponujące jak hormony anaboliczne SAA, jednocześnie nie wywołując jednak żadnych skutków ubocznych, typu łysienie czy trądzik. Właśnie dlatego, warto na początku sięgnąć po łagodne środki, typu przedtreningówki, aby pobudzić swój organizm i przygotować go na kolejny krok, czyli hormony anaboliczne. Jest to bardzo rozsądne i bezpieczne jednocześnie.

Najważniejsze składniki w pre-workoutach

Przed rozpoczęciem suplementacji przedtreningowej, warto zastanowić się, które produkty wybierać i na co zwracać uwagę, czytając ich skład. Oto najważniejsze składniki w suplementach przedtreningowych (pre-workouty):

  • kofeina, gdyż znacząco zwiększa energię sportowca oraz poprawia jego koncentrację, dzięki czemu może on dłużej oraz racjonalniej trenować na siłowni,
  • kreatyna, dzięki której poprawia się siła mięśniowa sportowca oraz zwiększa się wydolność jego organizmu, co także przekłada się na lepsze trenowanie oraz jego późniejsze efekty,
  • Beta-alanina, po którą sięgają sportowcy chcący uniknąć zakwasów, przy jednoczesnym zwiększeniu swojej wytrzymałości,
  • Tauryna, na której spoczywa odpowiedzialność przetransportowania kreatyny do mięśni,
  • błonniki aminokwasowe, czyli popularne BCAA, zapobiegające utracie masy mięśniowej oraz wspomagające regenerację mięśni,
  • L-tyrozyna, poprawiająca siłę mięśniową oraz wydolność organizmu,
  • Arginina, której głównym zadaniem jest poprawa przepływu krwi do określonych mięśni,
  • Cytrulina, zwiększająca pompę mięśniową oraz przepływ krwi.

Wszystkie wyżej wymienione środki dają wystarczające efekty, aby poprawić wydolność organizmu sportowca, a także poprawić jego siłę czy koncentrację. Co więcej, można je połączyć z mocniejszymi wspomagaczami, typu hormony anaboliczne (testosteron, boldenon czy oxandrolon). Należy jednak robić to racjonalnie, aby uzyskać optymalne efekty.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki suplementom przedtreningowym?

Skutki pre-workoutów to przede wszystkim:

  1. Wzrost energii.
  2. Lepsza koncentracja.
  3. Większa czujność.
  4. Wzrost motywacji.
  5. Mniejsze uczucie zmęczenia.
  6. Wzrost siły.
  7. Lepsza wytrzymałość mięśniowa.
  8. Dłuższe treningi, dające lepsze efekty.
  9. Lepsza pompa mięśniowa.

Co prawda, efekty suplementów przedtreningowych są mniejsze, niż te wywoływane przez hormony anaboliczne. Niemniej, warto je rozważyć, zwłaszcza na początku swojej przygody ze sportem.

Czy pre-workouty są bezpieczne?

Suplementy przedtreningowe są bezpieczne, ale pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad, do których należą:

  • odpowiedni skład danego produktu,
  • prawidłowe zażywanie pre-workoutów, zgodne ze wskazówkami podanymi na opakowaniu,
  • obserwowanie indywidualnych reakcji organizmu i odpowiednie reagowanie na nie, w razie potrzeby,
  • odpowiedni sklep ze sterydami online,
  • spożywanie odpowiedniej ilości suplementów przedtreningowych oraz właściwe ich mieszanie,
  • rozpoczęcie suplementacji od mniejszych ich ilości,
  • konsultacja lekarska, w przypadku osób chorujących na nadciśnienie, nerki czy serce.

Jednocześnie, warto zaznaczyć, że pre-workouty są bezpieczniejsze od hormonów anabolicznych. Warto jednak rozważyć oba te rodzaje wspomagaczy, aby znacząco ułatwić sobie budowanie wymarzonej sylwetki i skrócić czas oczekiwania na pierwsze efekty.

Wpływ hormonów na wydolność przed treningiem

Hormony anaboliczne wpływają na układ hormonalny sportowca. Dzięki temu może on zatem dłużej i intensywniej ćwiczyć na siłowni oraz osiągać lepsze efekty, w postaci masy mięśniowej czy szczupłej sylwetki. Ponadto, hormony anaboliczne SAA, jako pochodne testosteronu o działaniu anabolicznym, odpowiadają za syntezę białek, szybsze dzielenie komórek tworzących tkanki organizmu, a także zwiększenie produkcji czerwonych krwinek.

Decyzja o przyjmowaniu suplementów przedtreningowych lub hormonów anabolicznych należy do sportowca. Decyzja ta musi być jednak racjonalna i w razie potrzeby skonsultowana z odpowiednim specjalistą. Każdy przypadek jest bowiem uznawany za indywidualny i powinien zostać rozpatrzony przez danego sportowca.

Komentarze

Dodaj komentarz