Testosteron u mężczyzn – jak dbać o odpowiedni poziom

18 października, 2021
[ssba]

Testosteron kojarzy się zazwyczaj z władczością, siłą, energią i męskością. Czy jednak nadmiar testosteronu jest dobry? Jakie są skutki uboczne niedoboru testosteronu? Ile testosteronu w organizmie można uznać za najlepszą ilość?

Aby zachować męskość, musisz zadbać o odpowiedni poziom testosteronu w swoim organizmie. W tym celu przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, ile musisz go mieć, jakie skutki nadmiaru testosteronu odnotowano do tej pory oraz jak zadbać o właściwą jego ilość. Dzięki tej wiedzy dowiesz się m.in. jak zbudować masę mięśniową oraz jak uniknąć problemów zdrowotnych. Wiedza ta jest istotna zwłaszcza dla mężczyzn, bowiem to właśnie w ich organizmie odgrywa ogromną rolę oraz dla sportowców budujących masę mięśniową, dla których jest bardzo skutecznym wspomagaczem. Jeśli zatem należysz do którejś z tych grup lub obu jednocześnie, przeczytaj poniższy artykuł.

Rola testosteronu u mężczyzn

Za wydzielanie hormonów odpowiadają gruczoły regulujące pracę twoich komórek. Co ciekawe, o ich istnieniu wiemy już od XX wieku, kiedy odkryto, że układ dokrewny jest ze sobą powiązany. Na początku bano się leczyć problemy hormonalne, bowiem każde tego typu działanie wywoływało zmiany w całym układzie dokrewnym. Dzisiaj jest jednak oczywistym, że leczenie niedoboru testosteronu jest dobrym rozwiązaniem, polecanym oraz skutecznie stosowanym na szeroką skalę.

Problemy z testosteronem wynikają z niewłaściwego działania przysadki mózgowej, której zadaniem jest pobudzanie jąder do produkcji testosteronu. Dzieje się to już od około siódmego tygodnia życia płodu, dzięki czemu od tego momentu kształtują się cechy płciowe człowieka. Problemy z testosteronem już na tym etapie życia są niebezpieczne i od razu leczone pod czujnym okiem specjalisty. Przykładowo, problemy z testosteronem mogą spowodować problemy ze wzrostem.

Testosteron jest najważniejszym hormonem w męskim organizmie, odpowiadającym m.in. za prawidłowe funkcjonowanie organizmu, właściwe libido czy powstawanie plemników w jądrach. Co jednak ważne z punktu widzenia sportowca, testosteron wspomaga też budowanie masy mięśniowej doskonałej jakości w krótkim czasie.

Skutki niedoboru testosteronu oraz skutki nadmiaru testosteronu

Do niepożądanych skutków niedoboru testosteronu należą m.in. osteoporoza, nadciśnienie, niedokrwistość, obniżenie libido, spermatogeneza, osteopenia, choroby sercowo-naczyniowe, otyłość, a nawet zaburzenia erekcji. Z drugiej strony, nadmiar testosteronu powoduje większą podatność organizmu na infekcje, choroby nowotworowe oraz depresję. Właśnie dlatego należy pilnować odpowiedniego poziomu testosteronu w organizmie, badając się raz na jakiś czas.

Normy testosteronu zależą od wieku i płci. Przyjmuje się jednak, że u mężczyzn właściwy przedział testosteronu mieści się w granicach 174-792 pmol/l, a u kobiet <29,5 pmol/l.

Wpływ testosteronu na budowanie masy mięśniowej

Testosteron ma działanie silnie anaboliczne, czyli pomaga w budowie masy mięśniowej. Dzieje się tak, ponieważ testosteron wiąże białka i hamuje ich rozpad. Ponadto, środek ten zatrzymuje potas, sód, siarczany, fosforany, wapń oraz wodę. Jeśli zatem marzysz o szybkim przyroście beztłuszczowej masy mięśniowej, podnieś poziom swojego testosteronu.

Sposoby na zwiększenie poziomu testosteronu

Podniesienie poziomu testosteronu w organizmie nie jest trudne. Wystarczy jedynie odpowiednia dieta, regularne trenowanie, regenerowanie organizmu poprzez odpoczywanie, a także suplementy diety, takie jak np. witamina D, ZMA lub cynk. Ponadto warto też sięgnąć po sterydy anaboliczne, zwłaszcza testosteron w formie iniekcyjnej, który przyspiesza przyrosty oraz dodaje wytrzymałości sportowcom.

Zadbanie o odpowiednią ilość testosteronu w organizmie nie jest trudne, a jest niezbędne do zbudowania masy mięśniowej oraz zachowania zdrowia. Na początku warto rozważyć suplementy diety oraz zmianę stylu życia, ale z czasem warto sięgnąć też po sterydy. Pamiętaj jedynie o tym, aby po zakończeniu cyklu z testosteronem rozpocząć kolejny cykl, zwany odblokiem bądź PCT. Jeśli tego nie dopilnujesz, to narazisz się na niepożądane skutki uboczne, wynikające z zatrzymania produkcji testosteronu. Unikaj tego koniecznie.

undefined

Komentarze

Dodaj komentarz