Trening personalny – nie tylko dla wybranych

15 lutego, 2022
[ssba]

Trener personalny jeszcze kilka lat temu kojarzył się z fanaberiami gwiazd i ludzi z “wyższych sfer”. Posiadanie osobistego trenera stało parę lat temu do tego stopnia ważne, że wielu gwiazd poświęcało temu czas w trakcie wywiadów z dziennikarzami i występów publicznych. Od tego czasu na tym polu wiele się zmieniło – obecnie trening personalny jest na tyle dostępny i popularny, że ćwiczenie pod okiem doświadczonego fachowca stał się w wielu miejscach standardem.

Czym jest trening personalny?

Trening personalny to ćwiczenia pod opieką prywatnego trenera – osoby przeszkolonej do nauczania ruchu i korekty ewentualnych błędów. W trakcie treningów nasz trener pozostaje jedynie do naszej dyspozycji. W większości przypadków poza kontrolą jakości wykonywanego ruchu motywuje nas do ćwiczeń i pomaga nam osiągnąć założone cele. Zasadniczo można uprościć, że trening personalny to tak naprawdę indywidualne lekcje Wychowania Fizycznego dla dorosłych.

Jak powinien wyglądać trening personalny?

Zwykle trening personalny trwa około 60 minut i składa się z przygotowania do treningu (rozgrzewka, mobilizacja, aktywacja), części głównej – w której wykonujemy najważniejsze ćwiczenia oraz części końcowej – wyciszenia, uspokojenia organizmu. Same jednostki treningowe mogą się jednakże różnić między trenerami oraz pomiędzy podopiecznymi. Często bardziej zaawansowani podopieczni wykonują mobilizacje i rozgrzewkę we własnym zakresie, a z trenerem pracują w części głównej z najbardziej skomplikowanymi ćwiczeniami.

Żeby trening personalny był najbardziej efektywny powinien być odpowiednio zaplanowany – trener powinien wcześniej przygotować plan działania dla podopiecznego, i wraz z nim go realizować.

Jak wybrać trenera personalnego?

Wybór trenera personalnego to decyzja, która będzie miała wpływ na najbliższe miesiące lub nawet lata życia. Zanim zdecydujemy się na wybór trenera powinniśmy przyjrzeć się jego kwalifikacjom. Jako laicy możemy sprawdzić, czy wybrany przez nas trener ukończył szkolenia specjalistyczne i kontynuuje naukę. Nawet jeśli same nazwy szkoleń niewiele nam powiedzą, od razu zobaczymy czy ktoś zatrzymał się na poziomie szkolenia podstawowego, czy rozwijał swoje umiejętności wybierając się na dodatkowe szkolenia np. z treningu funkcjonalnego, kettlebells czy przygotowania motorycznego.

Powinniśmy sprawdzić jego doświadczenie – dobrze by było, by trener przepracował minimum kilka lat na siłowniach czy klubach fitness, lub posiadał swoją listę rekomendacji. Świetną wizytówką trenera są osoby, które trenują pod jego okiem przez długie lata. Będzie to dla nas informacja, że trener personalny dobrze wykonuje swoją pracę, dba o zdrowie swoich podopiecznych (skoro z nim trenują tzn. że prawdopodobnie nie naraził ich na kontuzje).

 

Komentarze

Dodaj komentarz