Trzy najczęstsze kontuzje, z jakimi zmagają się sportowcy

21 listopada, 2022
[ssba]

Czy sport to samo zdrowie? Każdy, kto kiedykolwiek miał nieprzyjemność leczenie kontuzji nabytej w trakcie ćwiczeń z pewnością odpowie: nie zawsze. Kontuzje mogą być wynikiem zarówno nieuważnego treningu – przemęczenia się, przecenienia swoich możliwości czy kondycji albo niewłaściwego wykonywania ćwiczeń i przeciążenia mięśni – jak i nieszczęśliwym przypadkiem niezależnym od nas. Z jakimi kontuzjami spotykamy się najczęściej i co robić, aby ich unikać? Poniżej znajdziesz listę trzech najczęstszych kontuzji, z którymi zmagają się sportowcy.

1. Skręcenie stawu

Zapewne większość z nas doświadczyła kiedyś dyskomfortu związane ze skręceniem kostki – wystarczy chwila nieuwagi, by stanąć na nierównym terenie i niechcący przekroczyć naturalny zakres ruchowy naszego stawu. Dochodzi wtedy do nadmiernego rozciągnięcia – a w najgorszych przypadkach naderwania lub całkowitego zerwania – więzadeł stawowych. Skręcenie widzimy i czujemy od razu: kłujący ból w miejscu, w którym doszło do kontuzji szybko daje o sobie znać, a razem z nim pojawia się obrzęk oraz krwiak. Najbardziej narażone na skręcenie są stawy skokowe, kolana oraz nadgarstki. Nieznaczne skręcenie nie powinno być powodem do większych zmartwień i jeśli damy sobie odpocząć, to bez dodatkowej pomocy sami szybko wrócimy do zdrowia. Poważniejsze skręcenie mogą jednak nieść ze sobą poważne konsekwencje: uszkodzenie torebki stawowej, a nawet i kości. Jeśli ból i obrzęk nie ustają po kilku dniach, konieczna będzie wizyta u specjalisty. O ile ortopeda prywatnie może przyjąć cię od razu, tak decydując się na publiczne leczenie nie ma pewności co do terminu – a w przypadku poważniejszych skręceń szybkość reakcji to klucz. A jak jej zapobiegać? Przede wszystkim – nie nadwyrężać podatnych na skręcenie stawów nadmiarem wysiłku. 

2. Naciągnięcie i naderwanie mięśni

Te szczególnie bolesne kontuzje najczęściej dopadają osoby zajmujące się sportami siłowymi – powerlifterzy czy entuzjaści siłowni powinni więc szczególnie na nie uważać. Gwałtowne szarpnięcie, na przykład przy raptownym wypuszczeniu sztangi z rąk, lub długotrwałe przeciążenie mogą prowadzić do bardzo nieprzyjemnych konsekwencji. Bardzo silny ból jest odczuwalny natychmiastowo – ponadto, tak jak i w przypadku skręceń, w miejscu naderwania lub naciągnięcia szybko pojawi się obrzęk i krwiak. Niepoprawna technika czy brak odpowiedniej rozgrzewki przy ćwiczeniach z obciążeniem to najczęstsza przyczyna naderwania mięśni – zanim weźmiesz się za dźwiganie ciężarów, upewnij się, że nie przekraczasz limitów swojego organizmu. Najlepiej uprzednio skonsultować się z trenerem osobistym lub osobą doświadczoną w ćwiczeniach siłowych. Jeśli jednak doszło już do kontuzji, przyłóż w miejsce obrzęku zimny kompres jak najszybciej udaj się do lekarza, który dokładnie zdiagnozuje Twoją dolegliwość. 

3. Zwichnięcia i inne urazy kolana

Kolano to największy ludzki staw – jest również narażony na najwięcej przeciążeń. Nic więc dziwnego, że najwięcej kontuzji dotyczy właśnie stawu kolanowego. Zwichnięcie do uraz, w wyniku którego dochodzi do zmiany położenia kości, z których składa się staw. Towarzyszy jej niezwykle silny ból, szybko pojawia się też obrzęk. Jeśli obrzęk zaczyna sinieć, oznacza to, że wewnątrz stawu doszło też do uszkodzenia naczynek krwionośnych. Niektórzy instynktownie mogą chcieć nastawić staw, który zmienił kształt – nie róbmy jednak tego samodzielnie, bo wiąże się to z ryzykiem pogłębienia kontuzji. Najlepsze działanie to unieruchomienie kolana i natychmiastowe udanie się do ortopedy – jeśli będziemy czekać z kuracją, to może dojść do martwicy tkanek. 

Komentarze

Dodaj komentarz