Twój sojusznik w aktywności fizycznej: izotonik i woda z witaminami

25 stycznia, 2024
[ssba]

Każdy doskonale wie, że w trakcie treningu nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że poza wodą, ciało potrzebuje także cennych witamin i pierwiastków. To właśnie odpowiednie stężenie tych substancji w dużej mierze decyduje o wydolności, koncentracji i samopoczuciu. Jak prawidłowo nawadniać się podczas uprawiania sportu? Kiedy sięgnąć po izotonik, a kiedy wystarczy woda z witaminami? Poniżej odpowiadamy na każde z tych pytań.

Podobno woda jest najlepszym przyjacielem sportowca. Nic bardziej mylnego. Każdy uważny kibic na pewno zauważył, że w trakcie przerw, zawodowi sportowcy nie sięgają po butelkę z mineralną, a po różne napoje. Czy decydują o tym wyłącznie kontrakty sponsorskie? Otóż, nie. Zawodowcy doskonale wiedzą, czego potrzebuje organizm poddany ekstremalnie wysokiemu obciążeniu. Ich sprzymierzeńcami są nie tylko płyny, ale także elektrolity i witaminy. Skoro napój izotoniczny sprawdza się na poziomie profesjonalnym, będzie także odpowiednim wyborem dla amatora. 

Dlaczego woda nie zawsze wystarczy?

Chyba każdy zauważył, że w trakcie podejmowania aktywności fizycznej, zwłaszcza w warunkach wysokiej temperatury otoczenia, ciało wydziela sporo potu. To naturalny mechanizm termoregulacji – poprzez proces pocenia, organizm stara się utrzymać fizjologiczną temperaturę. Tempo wydzielania potu jest w dużej mierze cechą indywidualną, na którą wpływają następujące czynniki:

  • płeć, 
  • wiek,
  • stan zdrowia,
  • stan fizjologiczny,
  • poziom wytrenowania,
  • genetyka.

Ogromne znaczenie mają także czynniki zewnętrzne, takie jak ubiór, warunki atmosferyczne i oczywiście intensywność treningu.

Trzeba wiedzieć, że pot nie składa się wyłącznie z wody. Obecne są w nim także aminokwasy, kwas mlekowy, kwas askorbinowy, cukier i przede wszystkim elektrolity. Należy też pamiętać, że w trakcie wysiłku, organizm uruchamia szereg innych procesów, które skutkują zwiększonym zużyciem węglowodanów, witamin i związków mineralnych. Właśnie dlatego, podczas aktywności izotoniki i napoje  witaminowe sprawdzają się znacznie lepiej niż zwykła mineralna. 

Kiedy sięgnąć po izotonik, a kiedy po wodę z witaminami?

Izotonik to napój, który w swoim składzie zawiera węglowodany i elektrolity w stężeniu zbliżonym do tego, jakie występuje w płynach ustrojowych organizmu.Przekłada się to na wielorakie korzyści. Po pierwsze, zawarte w napoju izotonicznym składniki pozwalają uzupełnić poziom ważnych pierwiastków i odbudować pokłady glikogenu mięśniowego. Po drugie, dzięki osmolalności zbliżonej do fizjologicznej, taki płyn błyskawicznie wchłania się w przewodzie pokarmowym i skutecznie nawadnia organizm. Izotonik sprawdzi się podczas każdej intensywnej aktywności, zwłaszcza w trakcie jednostki treningowej trwającej więcej niż 60 minut.

Woda z witaminami także może zawierać węglowodany i związki mineralne, ale w stężeniu niższym od tego, jakie występuje w płynach ustrojowych. Wpływ takiego napoju na gospodarkę wodno-elektrolitową jest mniejszy, co czyni go dobrym wyborem podczas krótszych i mniej intensywnych jednostek treningowych. 

Szukasz wysokiej jakości napojów dla sportowców? Odwiedź Oshee Shop – https://osheeshop.eu/ i wybioerz wariant najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Komentarze

Dodaj komentarz