Wózkowanny: typy, funkcje, rozwiązania

4 czerwca, 2023
[ssba]

Wózkowanny, określane wózkami kąpielowymi, są jednym z niezwykle praktycznych sprzętów, które mogą ułatwiać opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, pacjentami ze schorzeniami narządu ruchu i o podłożu neurologicznym. Jakie są typy wózkowanien? Poznaj funkcje i rozwiązania stosowane w tego rodzaju meblach medycznych.

Jakie są typy wózków kąpielowych?

Wyposażenie placówek medycznych i domów opieki w wózki kąpielowe pozwala lepiej zadbać o potrzeby osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Solidnie wykonane profesjonalne wózkowanny warto zobaczyć na takich stronach sklepów jak www.innow.pl, aby lepiej poznać tego rodzaju produkty i ich zastosowanie. Producenci mebli medycznych proponują dwa typy wózków kąpielowych — regulowane i ze stałą wysokością.

Regulowane elektrycznie lub hydraulicznie wózkowanny umożliwiają dostosowanie ułożenia pacjenta do wzrostu jego opiekuna, dlatego mogą lepiej sprawdzić się, gdy więcej osób korzysta z tego rodzaju sprzętu do pielęgnacji chorych. Natomiast wózki kąpielowe ze stałą wysokością to rozwiązania, które ułatwiają pracę opiekunom osób niepełnosprawnych na przykład w domu.

Jakie funkcje mają wózkowanny?

Podstawowe zastosowanie wózkowany to możliwość sprawnego wykonywania zabiegów związanych z dbaniem o higienę ciała osób mających problemy z poruszaniem się. Wózki kąpielowe są wyposażone w koła pozwalające przetransportować pacjenta do łazienki. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju sprzętu medycznego opiekun nie musi nadwyrężać się, aby umyć osobę niepełnosprawną, co jednocześnie wpływa na komfort samego pacjenta.

Jakie rozwiązania stosuje się w wózkowannach?

Solidna konstrukcja wózkowanień wykonana ze stali nierdzewnej lub lakierowanej proszkowo posiada duży udźwig, dzięki temu wózki kąpielowe mogą być wykorzystywane do pielęgnacji pacjentów o różnej wadze. Wanna dla niepełnosprawnych jest pokryta łatwym do utrzymania w czystości materiałem PCV i wyposażona w wodoodporną poduszkę, która zapewnia komfort pacjentowi podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

Rozwiązaniem stosowanym w tego rodzaju meblach medycznych są również odchylane barierki umożliwiające łatwe przenoszenie pacjenta z łóżka na wózek kąpielowy. Szczelne ścianki pozwalają napełnić wózkowannę wodą na czas mycia osoby niepełnosprawnej, natomiast odpływ znajdujący się w dnie umożliwia jej sprawne odprowadzenie. Wiele wózków kąpielowych z elektryczną lub hydrauliczną regulacją wysokości pozwala ułożyć pacjenta w pozycji Trendelenburga i anty-Trendelenburga, czyli z kończynami powyżej lub poniżej linii głowy. Wanny kąpielowe posiadają także skrętne koła z możliwością ich indywidualnej blokady, dzięki temu można łatwo manewrować wózkiem podczas transportu pacjenta.

Wanny dla niepełnosprawnych stanowią niezwykle przydatny sprzęt medyczny, który usprawnia pielęgnację pacjentów z niedowładami kończyn i problemami neurologicznymi. Nowoczesne rozwiązania zastosowane w tego rodzaju meblach medycznych pozwalają również w dużym stopniu odciążyć opiekunów.

Komentarze

Dodaj komentarz