Wszystko co chciałabyś wiedzieć o japońskiej herabcie Matcha

20 października, 2022
[ssba]

Matcha to bardzo popularna w Japonii sproszkowana zielona herbata, produkowana z drzewek herbacianych odmiany Tencha. Używana jest w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty. Znajduje też szerokie zastosowanie w kuchni, a zwłaszcza w deserach.

Matcha – krótka historia

Do Japonii matcha dotarła aż z Chin. Według źródeł historycznych, w XII wieku japoński mnich buddyjski Eisai, powracając do Japonii po wieloletnich naukach w Chinach, przywiózł ze sobą zarówno nasiona herbaty, jak i tajniki jej właściwego przygotowywania. Początkowo matcha produkowana była w bardzo ograniczonych ilościach przez co uważano ją za produkt luksusowy. Japończycy zaadaptowali nową metodę uprawy krzaków herbaty. Liście przeznaczone na produkcję matchy hodowano na zacienionych stanowiskach. Tej właśnie metodzie matcha zawdzięcza swój intensywny jasno-zielony kolor i niezwykłe właściwości zdrowotne.

Rodzaje Matchy

Powszechnie herbatę matcha dzieli się na ceremonialną i kulinarną. Matcha używana do ceremonii herbacianej charakteryzuje się najwyższą jakością. W smaku jest słodsza od wersji kulinarnej. Przygotowywana jest z młodszych listków, temu też zawdzięcza swój piękny jasno-zielony kolor. Matcha kulinarna produkowana jest ze starszych listków, jej kolor jest nieco ciemniejszy. W smaku jest mniej słodka, posiada więcej goryczy i cierpkości.

Jakie substancje zawiera japońska zielona herbata i ich właściwości

Matcha jest niezwykle bogata w antyoksydanty, między innymi katechiny. Pomagają one organizmowi w redukcji stresu oksydacyjnego i zwalczaniu wolnych rodników, przyczyniając się tym samym do spowolnienia procesów starzenia się komórek i zmniejszenia stanów zapalnych. Jedną z najważniejszych katechin w herbacie jest galusan epigallokatechiny (EGCG). Badania wykazały, że ten organiczny związek chemiczny ma niesamowite właściwości przeciwnowotworowe.

Matcha ma bardzo pozytywny wpływ na pracę mózgu. Pomaga w koncentracji i nauce, wspomaga także pamięć. Nie bez powodu pita jest od wieków przez buddyjskich mnichów by pomóc im w medytacji. Zawarta w niej kofeina pobudza nas i dodaje energii. L-teanina natomiast zapobiega gwałtownemu spadkowi energii. Ma ona też ogromne znaczenie w zwalczaniu stanów lękowych i stresu. Dzięki swoim relaksacyjnym właściwościom wspomaga także zdrowy i odprężający sen. Zwiększa także poziom dopaminy i serotoniny w mózgu.

Do czego można używać zielonej herbaty Matcha

Najprostszym sposobem jej konsumpcji jest wypicie naparu przygotowanego z łyżeczki herbaty zalanej 200 ml wody w temperaturze około 70 stopni. Ważne by nie zalewać jej wrzątkiem, aby nie utracić jej prozdrowotnych właściwości. Innym popularnym napojem, który często można spotkać w menu różnych kawiarni, jest matcha latte.

Matchę stosuje się też szeroko w produkcji wyrobów cukierniczych. Świetnie komponuje się z białą czekoladą i owocami. Możemy z niej przygotować niezwykłe desery, ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Czekoladowe pralinki obsypane matchą, lody czy pudding chia z jej dodatkiem nie tylko smakują wyśmienicie, ale i fantastycznie się prezentują. Możemy dodać ją do ciasta na biszkopt by uzyskać ciekawe zielone zabarwienie. Shake z dodatkiem matchy zyska nie tylko fantastyczny kolor, ale także dodatkowe właściwości prozdrowotne. Fajnie sprawdzi się także jako jeden ze składników domowych batonów energetycznych.

Japońska herbata matcha to nie tylko napoje i słodycze. Często stosuje się ją też do zabarwiania ryżu. Wystarczy pół łyżeczki dodać do garnka z ryżem by nadać mu nietypowy kolor. Innym zastosowaniem będzie przygotowanie soli z matchą. Należy wymieszać oba składniki w proporcji około 1 łyżeczka soli na pół łyżeczki matchy. Taka sól świetnie nada się między innymi do popcornu czy tempury, nadając im specyficznego smaku.

Komentarze

Dodaj komentarz