Zdrowe odżywianie a pieczywo bezglutenowe: Co warto wiedzieć?

5 września, 2023
[ssba]

Rezygnacja z glutenu, bez względu na to, czy wynika z nietolerancji tego składnika pokarmowego, czy z celiakii, wymaga starannego doboru pieczywa czy słodkości. Czy przekłada się to na zdrowsze odżywianie? Czy dieta bezglutenowa sprawdzi się też w Twoim przypadku?

Objawy nietolerancji glutenu

Pieczenie chleba czy ciast wymaga wcześniejszego wyrobu ciasta. Jeśli używamy zwykłej mąki, w trakcie procesu powstaje gluten – z białek gluteniny oraz gliadyny. To dzięki niemu ciasto jest puszyste, nabiera powietrza i ulega spulchnieniu. U osób z celiakią, spożycie produktów glutenowych powoduje m.in. dolegliwości ze strony układu pokarmowego, zmęczenie, bóle głowy, zmiany skórne i bóle stawów. By zastąpić gluten, do większości produktów bezglutenowych dodaje się zamienniki takie jak gumy guar, gumy arabskie czy utwardzony tłuszcz. W dużej dawce mogą one wywołać niestrawność, a nawet biegunkę. Dlatego wybierając produkty bezglutenowe warto skupić się na dokładnym czytaniu etykiet, w przypadku pieczywa szukając mąki gryczanej, jaglanej czy lnianej.

Pieczywo bezglutenowe – jak powinno powstawać?

Chleb bezglutenowy powinien mieć prosty skład, bez konserwantów i sztucznych wzmacniaczy smaku. Na rynku można spotkać gotowe mieszanki do wyrobu bezglutenowego pieczywa czy ciast, jednak ich skład pozostawia wiele do życzenia. Dużo zdrowiej jest samodzielnie przystąpić do stworzenia mieszanki mąki bezglutenowej – mąkę kukurydzianą czy pszenną zastąpić mąką gryczaną, jaglaną, kasztanową lub kokosową. Takich składników szukaj też w składzie kupowanych produktów bez glutenu. Za smak i wartości odżywcze zdrowego pieczywa bezglutenowego odpowiedają tak naturalne składniki jak zakwas jaglany, drożdże, ziarna słonecznika czy dyni na czele ze skrobią ziemniaczaną.

Zdrowe wybory na diecie bezglutenowej

Osoby z nietolerancją glutenu bez problemu mogą już zastąpić gotowy chleb wyrobami bezglutenowymi z każdego sklepu. Jednak wartość odżywcza takich produktów bezglutenowych pozostawia zwykle wiele do życzenia. Eliminacja z diety glutenu to dla organizmu samo dobro, o ile zastąpimy go dietą opartą o świeże owoce, warzywa, bezglutenowe mąki i kasze, a także nieprzetworzone mięso czy jaja. Jeśli jak większość z nas nie masz czasu na to, by codziennie zabierać się do wypieku chleba bez glutenu, skorzystaj oferty https://bezglutenowyhert.pl/. Najprostsze składniki i naturalny zakwas nie zawierają glutenu, co potwierdza certyfikat polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Komentarze

Dodaj komentarz