Źle dobrane okulary – czym się objawiają?

16 października, 2022
[ssba]

Okulary to niezwykle cenny wynalazek, dzięki któremu wady wzroku już nie utrudniają codziennego funkcjonowania. Niemniej aby dobrze pełniły swoją rolę, muszą być właściwie dobrane. Za dobór okularów odpowiadają okulista lub optometrysta oraz optyk. Dlaczego poprawnie wykonana przez nich praca jest tak ważna? Jakie są konsekwencje źle dobranych okularów? Sprawdzamy!

Brak poprawy

Oczywistą, najbardziej podstawową konsekwencją niewłaściwie dobranych okularów jest brak poprawy. Rzecz w tym, iż osoba z krótkowzrocznością wciąż nie widzi z daleka, a pacjent z dalekowzrocznością nie jest w stanie czytać. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest dobór niewłaściwej mocy okularów. Czasami może też dojść do nietrafnego określenia wady. Przykładowo, zdarza się że okuliści nie dostrzegają problemu w postaci astygmatyzmu, który najprościej można opisać jako wrażenie przesuwania się obrazu. W konsekwencji pomimo redukcji krótkowzroczności lub innej wady pacjent nie widzi wyraźnie.

Ból oczu, łzawienie i inne problemy

Poza niedostateczną redukcją wady, pojawiają się też inne konsekwencje poprawnie dobranych okularów. Bardzo często pojawiają się bóle i zawroty głowy. Niewłaściwie dobrane soczewki sprawiają, że oko odbiera sprzeczne sygnały, co prowadzi do zaburzeń pracy całego systemu odpowiadającego za pracę zmysłu wzroku. Poza problemami z zawrotami i bólem głowy, pojawia się też łzawienie oczu. Powszechnym objawem jest też ból oczu.

Warto mieć na uwadze, że czasami powyższe objawy pojawiają się, pomimo że optyk dobrał odpowiednie okulary. Wynika to z konieczności przyzwyczajenia się wzroku i całego organizmu do nowych okularów. Zmiana ostrości widzenia, czy też redukcja innych wad sprawiają, że sygnały odbierane przez receptory zmysłu wzroku są odmienne, przez co opisana reakcja jest naturalna. Dlatego opisane powyżej objawy, utrzymujące się przez kilka dni w niewielkim natężeniu, to jeszcze nie problem. Jeśli jednak natężenie jest większe lub objawy utrzymują się dłużej, warto odwiedzić optyka lub okulistę.

Zbadaj swój wzrok już dziś: Oftal-Koralewscy – optyk Poznań

Komentarze

Dodaj komentarz