Jak dbać o układ moczowy?

2 sierpnia, 2022
[ssba]

Obecnie w Polsce żyje około 4,5 miliona osób z przewlekłą chorobą nerek, z czego ponad 90% nie ma świadomości swojej choroby. Szacuje się, że z powodu braku odpowiedniej wiedzy i profilaktyki, za parę lat przewlekła choroba nerek będzie jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonu. Często infekcje układu moczowego prowadzące do uszkodzenia nerek są bezobjawowe lub skąpo objawowe. Dlatego wielu pacjentów nie ma świadomości zagrożenia. Jak więc dbać o układ moczowy i nerki, by nie doszło do najgorszego?

Układ moczowy – dlaczego kobiety chorują częściej

Układ moczowy składa się z 4 głównych elementów:

  • nerek, pełniących bardzo istotne funkcje, nie tylko w oczyszczaniu krwi z toksycznych produktów przemiany materii;
  • moczowodów odprowadzających mocz z nerki do pęcherza moczowego;
  • pęcherza moczowego, w którym zbiera się mocz;
  • cewki moczowej wyprowadzającej mocz na zewnątrz.

Cewka moczowa u kobiet i mężczyzn ma inną długość. U mężczyzn jest dłuższa (wynosi koło 15-20 cm) i inaczej położona, przez co bakteriom trudniej dostać się do pęcherza moczowego. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza (ma około 4-5 cm) i położona bliżej odbytu. Dlatego też kobiety częściej cierpią z powodu zakażenia układu moczowego.

Najczęstszą chorobą bakteryjną jest zapalenie pęcherza moczowego, wywołane zazwyczaj przez bakterie E. coli. Choroba może dawać takie objawy jak częstsze oddawanie moczu, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, a z czasem również krwiomocz.

Nieleczona choroba bakteryjna pęcherza może z czasem się rozszerzać i obejmować również nerki, prowadząc do odmiedniczkowego zapalenia nerek, które z czasem skutkuje uszkodzeniem tego narządu i upośledzeniem jego funkcji. W najgorszym wypadku może prowadzić do ich niewydolności.

Choć zapalenie pęcherza moczowego dotyka częściej kobiet, jednak odpowiednia profilaktyka układu moczowego, jest niezbędna zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Profilaktyka chorób układu moczowego – o czym należy pamiętać na co dzień?

Nerki to złożony i niezwykle potrzebny narząd w ludzkim organizmie. Nie tylko oczyszczają krew ze zbędnych produktów przemiany materii, takich jak mocznik, czy kreatynina, lecz równie regulują poziom potasu oraz sodu, wydalają nadmiar wody, regulują ciśnienie krwi, oraz produkują wiele hormonów. Zaburzenie ich funkcji powoduje poważne problemy zdrowotne. W przypadku niewydolności nerek potrzebne jest leczenie nerkozastępcze lub przeszczep.

Trzeba więc świadomie dbać o ten narząd każdego dnia. W tym celu pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

  • Pij minimum 2 litry wody dziennie, dzięki temu łatwiej pozbyć się bakterii z błon śluzowych układu, a także poprawia się filtracja krwi.
  • Właściwa higieny miejsc intymnych znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się infekcji bakteryjnych, takich jak zapalenie pęcherze moczowego. W tym celu najlepiej stosować płyny do higieny intymnej łagodzące podrażnienia, czy też regulujących poziom pH okolic intymnych.
  • Korzystaj częściej z prysznica niż długich kąpieli w wannie.
  • Podczas stosunków seksualnych, warto pamiętać o prezerwatywie, która chroni, nie tylko przed niechcianą ciążą, lecz także przed różnymi chorobami.
  • W czasie leczenia antybiotykiem, należy zadbać o odpowiednie probiotyki, zarówno te przyjmowane doustnie i wspierające naturalną florę jelit, jak i preparaty dopochwowe.
  • Wpływ na układ moczowy ma również właściwa dieta i odpowiednia dawka aktywności fizycznej.

Badania profilaktyczne – jak wcześnie wykryć choroby układu moczowego?

Choć zapalenia pęcherza może dawać takie objawy jak pieczenie, czy zbyt częste oddawanie moczu, bywa jednak, że objawy są niemal niewyczuwalne, a nieleczona infekcja może trwać nawet miesiącami. Podobnie jest z chorobami nerek, które mogą czasem dawać dolegliwości bólowe, często mylone z korzonkami. W wielu pacjentów jednak są bezobjawowe, aż do momentu, kiedy stan jest zaawansowanej i bardzo poważny. Dlatego w przypadku utrzymania zdrowia nerek niezbędne jest regularne wykonywanie kilku badań profilaktycznych:

Badanie ogólne moczu – umożliwia wstępną analizę jakości moczu i funkcji nerki.

Posiew moczu – ma na celu sprawdzenie, czy w układzie moczowym jest infekcja bakteryjna, a także ustalić, jaka jest to bakteria, oraz na jaki antybiotyk odporna.

Poziom kreatyniny we krwi – podwyższony poziom kreatyniny we krwi świadczy zazwyczaj o zaburzeniach funkcji nerek i obniżonym GFR.

Ciśnienie tętnicze – podwyższone ciśnienie krwi może być oznaką zaburzeń funkcji nerek. Należy również pamiętać, że osoby z nadciśnieniem tętniczym muszą szczególnie dbać o nerki, by nie doszło do ich uszkodzenia.

USG nerek – to badanie obrazowe, które umożliwia analizę struktury i budowy nerek.

Komentarze

Dodaj komentarz