dieta

DIETA… czyli? Zacznijmy od podstaw.

19 lipca, 2015
[ssba]

DIETA – znaczenie

Do napisania dzisiejszego artykułu skłoniła mnie rozmowa ze znajomym, którą odbyłem dziś, około południa. Piliśmy kawę i rozmawialiśmy, gdy mój rozmówca stwierdził, iż “musi zacząć chodzić na siłownię i poruszać się trochę, bo gdy wraca wieczorem z pracy czuje się wypompowany i nie ma na nic sił”. Nie myśląc długo, dodałem swoje kilka słów : “zacznij od porządnej diety”.  “Mam się odchudzać??? W jaki sposób ma mi to dodać sił!” – skwitował…

Czy to miałem na myśli? Czy faktycznie chciałem namówić na głodówkę kolegę, który narzeka na brak energii? Ilu z Was pomyślało tak samo? 🙂 Ilu z Was popełnia błąd myśląc, że dieta=odchudzanie , jedzenie mniej, głodówka?

Wróćmy do podstaw. Czym jest DIETA?

DIETA oznacza sposób odżywania. Po prostu! Tylko tak należy rozumieć te sformułowanie.

 

DIETA RACJONALNA

Dieta (czyli sposób odżywania) może być lepsza lub gorsza. Racjonalna lub po prostu zła.

Dieta racjonalna jest to dieta opierająca się o zasady zdrowego żywienia. Spełniać powinna ona następujące zasady:

– cechować powinna ją różnorodność spożywanych produktów,

– powinna opierać się o produktach jak najmniej przetworzonych,

– powinna dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego,

– powinna opierać się o duże ilości warzyw i owoców,

– produkty bogate w tłuszcze zwierzęce oraz cukry proste powinny być ograniczane!

– powinna ograniczać spożywanie soli,

– zapewnienie dobrego nawodnienia organizmu.

 

Należy pamiętać, że zdrowa dieta wraz z aktywnością fizyczną jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Pozwala uniknąć wielu chorób, które niejednokrotnie rozwijają się przez wiele lat w organizmie, jako skutek spożywania zbyt dużej lub niewystarczającej ilości określonych składników pokarmowych. Odpowiednia dieta bywa również często podstawową metodą leczenia wielu chorób i dolegliwości.

 

Brak energii i witalności

Wróćmy do przypadku mojego rozmówcy. Wiemy już, że zamiarem moim było zaproponowanie mu PORZĄDNEGO SPOSOBU ODŻYWANIA. Czy wyprawa znajomego na siłownię bez zmiany diety byłaby zwycięstwem z brakiem energii? Niestety nie! Wszystko skończyłoby się jeszcze większym zmęczeniem i porzuceniem ćwiczeń pewnie po jednej wizycie na siłowni.

Zatem dlaczego dieta?

Dla łatwego zobrazowania podam marginalny przypadek innej osoby, z którą miałem okazję pracować. Ania, 25 lat, pracownica sieciowej restauracji typu fast-food, posiadająca spore zniżki pracownicze. Ania, aby zaoszczędzić na wyżywieniu korzystała z owych zniżek i stołowała się TYLKO i wyłącznie w tejże restauracji. Spożywała tłuste frytki, lichej jakości mięso, białe, “napompowane” pieczywo, kawę, słodzone napoje. Organizm Ani zapomniał czym są witaminy, składniki mineralne. Ania cierpiała na notoryczny brak energii, depresję, była wciąż ospała. Odpowiedzmy sobie także na pytanie : jak organizm Ani miał funkcjonować normalnie, skoro nie otrzymywał odpowiedniego “paliwa” do normalnego funkcjonowania?

To samo tyczy się mojego rozmówcy. Choć nie jest to aż tak “ciężki przypadek”, on również powinien najpierw popracować nad odżywaniem : przestać jeść w ciągłym biegu, odstawić “śmieciowe” jedzenie, zmniejszyć ilość wypijanej kawy i dołączyć wodę do jadłospisu, włączyć do diety owoce i warzywa. Zaproponowałem mu eksperyment, polegający na zaledwie trzydniowej kuracji “wodno-witaminowej”. Zobowiązał się przez 3 dni jadać sałatki owocowe, aby zafundować organizmowi “kopa witaminowego” oraz uzupełnić braki w nawodnieniu organizmu poprzez picie wody. Czekamy na efekty ! 🙂

 

DIETA TO PODSTAWA!!!

Morał z dzisiejszej historii jest prosty : aby osiągnąć cele sportowe, zacząć chodzić na siłownię czy też po prostu ŻYĆ, mając po pracy energię na zabawę z dziećmi lub wyjście na spacer ze swoją drugą połówką – potrzebujemy RACJONALNEGO ODŻYWANIA. Potrzebujemy racjonalnej diety.

Organizm człowieka ma to do siebie, że różne wykonywane przez niego czynności wymagają dostarczenia różnych składników odżywczych. Inne suplementy umacniają nasze włosy, inne wzmacniają nasze paznokcie, inne zapewniają dobrą pracę mózgu, inne z kolei utrzymują nasze serce w dobrej kondycji. Do pracy na pełnych obrotach wymagamy odpowiedniego, dobrze skomponowanego “paliwa”. Pamiętajmy o tym. Dostarczając sobie skromne porcję ubogie w wartości odżywcze, sami ograniczamy pracę swojego organizmu. Sami pozbawiamy się energii. Czy warto? Życie mamy tylko jedno. Szkoda byłoby spędzić je bez energii, na kanapie….

 

Edukujcie się! Dietetyka nie gryzie! 🙂

Namawiamy gorąco!

Get Fit 🙂

 

Komentarze

Dodaj komentarz